W Telewizji Polskiej, oddział we Wrocławiu odbyło się przedostatnie spotkanie szefów grup, które w dniach 2-12 lipca będą porządkować polskie nekropolie na Kresach południowo-wschodnich. Wszystko prawie zapięte na ostatni guzik, wszyscy gotowi, ale wciąż kilka kwestii jest otwartych.
Na dzień dzisiejszy przygotowujemy 68 grup, w których znajdzie się około 1000 osób. Będą one porządkować 92 kresowe cmentarze. Znajdują się one na przedwojennych polskich terenach, ale również daleko za Zbruczem. Często wolontariusze przemierzą setki kilometrów. Na przykład na cmentarze w Jampolu (woj. bracławskiej I RP) czy w Żytomierzu (woj. kijowskie I RP) przejadą aż tysiąc kilometrów w jedną stronę, aby uratować nasze dziedzictwo.
Każdego roku na spotkanie przychodzi coraz więcej osób. Powoli zaczyna brakować krzeseł. Angażują się studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, szkoły, już z niejednego województwa, samorządy, a od tego roku również Polacy z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Gdy akcja startowała w 2010 roku przychodziło kilkanaście osób, które były szefami grup. Dziś to prawie setka, a notujemy stały wzrost liczby chętnych. Według naszych ocen w tym roku chciałoby pojechać kilka tysięcy wolontariuszy. Często bardzo młodych i nieustraszonych polskich patriotów
Wszyscy deklarują pełną gotowość i, co nas bardzo cieszy, długą listę chętnych, lecz nie wszystkich z powodów finansowych możemy zabrać. Aktualnie w budżecie tegorocznej akcji brakuje pieniędzy na wyżywienie dla połowy uczestników, lecz mamy nadzieję, że przy Państwa hojności zbierzemy je na przykościelnych zbiórkach. Niestety, prawdopodobnie w tym roku nie będzie remontowanych dziewiętnaście kolejnych i planowanych cmentarzy. Trudno liczyć, że zdołamy uzyskać jeszcze tak dużą kwotę. W ciszy serca mamy nadzieję, że ostatecznie będą to nie dziewięćdziesiąt dwa, ale sto kresowych nekropolii.
Ostatnimi wielkim akcentem będzie koncert kresowych na wrocławskim Rynku w dniach 20-21 maja. Wystąpi na nim wielu polskich wykonawców, w tym rodacy z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Obecny będzie również znany i ceniony Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Sam koncert jest wielkim wydarzeniem kulturalnym. Wielkie spotkanie kresowiaków z całego świata, wielkie wspominanie, ale również omawianie wielkich zadań, które oczekują na nas za wschodnią granicą.
Chcielibyśmy ogromnie podziękować wszystkim, którzy nas wspierają. Każdemu z osoba, a w szczególności księdzu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi, księdzu arcybiskupowi metropolicie Józefowi Kupnemu i panu marszałkowi Tadeuszowi Samborskiemu.
Jednocześnie zwracamy się do Państwa i samorządów o wsparcie. Liczymy na każdy grosz przekazany w czasie zbiórek przykościelnych, na konto i przez Paypala. Kresy to nasze wspólne dziedzictwo, nie pozwólmy, aby odeszło w zapomnienie!