149 lat temu, 22 października 1873 roku, sformalizowano porozumienie monarchów Austro-Węgier, Niemiec i Rosji, znane jako Sojusz Trzech Cesarzy.
Poprzedniego roku podczas spotkania trzech monarchów w Berlinie doszło do porozumienia w kwestii dążenia do umocnienia pozycji trzech dynastii w czasach walki społeczeństw o liberalizację systemów. Ponadto Wilhelm I podkreśliły poszanowanie Niemiec dla integralności terytorialnej Austro-Węgier, a Aleksander II i Franciszek Józef I zgodzili się na wspólne konsultacje w kwestiach polityki bałkańskiej.
W roku 1873 w Petersburgu doszło do zawarcia tajnej niemiecko-rosyjskiej konwencji wojskowej. Obaj monarchowie zobowiązywali się do utrwalenia stanu pokoju europejskiego oraz wzajemnej pomocy w razie agresji państw trzecich. Wkrótce zawarto też porozumienie rosyjsko-austriackie. Władcy zobowiązali się w nim do wzajemnych konsultacji w razie potrzeby narzucenia pokoju w Europie lub agresji innego mocarstwa. 22 października 1873 do powyższego układu dołączył cesarz Wilhelm I.
W 1879 roku nastąpiło jego zerwanie, gdy po wojnie rosyjsko-tureckiej Aleksander II oskarżył Niemcy o stawanie po stronie Habsburgów. Bismarck wykorzystał to do osłabienia związku z Rosją i zbliżenia się do Austrii.
Niemcy zawarły tajny pakt z Austro-Węgrami (dwuprzymierze), zobowiązując się pomóc sobie w przypadku ataku ze strony Rosji. Rosjanie dowiedzieli się przypadkiem o istnieniu paktu dopiero około dziewięć lat później.
Zobacz również: