Program „Wschód”: Polacy w Ułan Ude

You are currently viewing Program „Wschód”: Polacy w Ułan Ude

Kolejny reportaż ekipy programu Wschód, która znów gościła na Syberii, a dokładnie w Buriacji, położonej na południowo-wschodniej części tej krainy, gdzie można odnaleźć wiele polskich śladów. Od XVIII wieku żyje tu ogromna grupa naszych rodaków, potomków zesłańców, którzy po wielkich narodowych zesłaniach skazywani byli na wieloletni pobyt na Zabajkalu.

Część z nich po odbyciu kary nie powróciła do ojczyzny. Założyli tu rodziny i wtopili się w miejscową społeczność. Największe skupisko naszych rodaków znajduje się w stolicy republiki Ułan Ude. dziś to prawie 400-tysięcze miasto. Przodkowie Buriatów przywędrowali tutaj ponad tysiąc lat temu z Mongolii i Turcji. Na początku XVIII wieku włączono tę ziemię do państwa moskiewskiego.

 

Pojawili się Rosjanie, którzy umocnili swoje wpływy podczas budowy kolei transsyberyjskiej. Na terenie Buriacji zamieszkuje ponad 100 różnych narodowości. Wśród wielokulturowego społeczeństwa nasi rodacy czują się bardzo dobrze. Minęły czasy, kiedy musieli ukrywać swoje pochodzenie.

 

Dzisiaj są widoczni i szanowani przez buriackich sąsiadów. Łączy ich katolicki kościół, który odrodził się po latach prześladowań i represji. Skupieni są wokół założonej 25 lat temu Autonomii Polskiej „Nadzieja”.