W Kazachstanie jest wiele miejsc, w których żyją Polacy. Zachowały się również ślady tragicznej polskiej historii. W latach 30. ubiegłego wieku i na początku II wojny światowej deportowano tu kilkadziesiąt tysięcy naszych Rodaków, najczęściej pochodzących z Kresów. Pozostali na kazachskiej ziemi. Tylko nielicznym udało się stąd wydostać. Szansą na powrót do Ojczyzny była utworzona tutaj w 1941 roku armia gen. Andersa.
Wielu Polaków uratowało się w ten sposób od śmierci w sowieckich łagrach. W ostatnich latach otworzyły się nowe możliwości powrotu do Ojczyzny. Co kilka miesięcy, na zaproszenie rządu polskiego, przyjeżdżają potomkowie deportowanych, którzy nigdy nie pogodzili się z faktem, że przyszło im żyć na cudzej ziemi. Obecność Polaków w różnych częściach Kazachstanu, ściąga do tego muzułmańskiego kraju katolickich księży z Polski. Najbardziej znanym ośrodkiem w okolicach Ałmaty jest Kapszagaj. Istnieje tutaj jedyny w Kazachstanie przykościelny dom dziecka, prowadzony przez duchownych z Polski.
W odcinku między innymi wzruszająca historia tureckiej rodziny, która od kilkudziesięciu lat opiekuje się mogiłami polskich żołnierzy. Więcej o tym przeczytasz tutaj:
https://youtu.be/Q11AJPG7RLU
To drugi z cyklu reportaży poświęconych Polakom mieszkającym w Kazachstanie. Tydzień wcześniej wyemitowany został odcinek „Polski Tydzień w Kazachstanie”. Obejrzeć można go tutaj (klikając w odnośnik).