Przed Nowym Rokiem zajechaliśmy za Zbrucz na Podole. Odwiedziliśmy ze życzeniami i paczkami Polaków w Chmielniku, Kaczanówce, oraz Żytomierzu, dojechaliśmy również do słynnej wsi Aleksandrówka, która okazało się, że już nie istnieje z racji odcięcia miejscowości z powodu srogiej zimy jej mieszkańców przeprowadzono do innych miejscowości. Ten wyjazd był szczególny gdyż do tego konwoju mocno przyczyniła się ambasada Rzeczypospolitej w Szwajcarii oraz tamtejsza Polonia. W artykule znajduje się fotoreportaż z wyprawy!
W grudniu udało się zebrać potężną ilość darów dla Polaków na Kresach, do organizacji tej wyprawy zaangażowała się szwajcarska Polonia z Genewy oraz Bazylei na czele z ambasador Rzeczypospolitej Iwoną Kozłowską. Szwajcaria przez ponad 40 lat była krajem gdzie żył wybitny mąż stanu i pianista Ignacy Jan Paderewski, który urodził się w podolskiej Kuryłówce.
W pierwszej kolejności zawitaliśmy do Kaczanówki w rejonie podwołoczyskim na ziemi tarnopolskiej. Przed wojną była to duża wieś w powiecie skałackim. Po wypędzeniu po wojnie z niej większości polskich mieszkańców przybyli do niej Łemkowie wysiedleni przymusowo spod Sanoka. Warto wspomnieć, że z tej wsi zakonnik Kazimierz Żegleń, który opatentował kamizelkę kulodporną oraz Tadeusz Benedyk oficer wojska polskiego i późniejszy cichociemny. Dziedzicem Kaczanówki był Jan Czarnecki, który był powstańcem styczniowym. Dodatkowym wartym odnotowania faktem jest, że we wsi znajdował się majątek rodowy rodziny Jaruzelskich przed ich zesłaniem na Syberię. We wsi znajduje się kościół pw.św Michała Archanioła, który do dziś skupia miejscowych Polaków i osoby o polskim pochodzeniu, to właśnie tam zajechaliśmy z darami.
Następnie udaliśmy się nad rzekę Boh do Chmielnika w obwodzie winnickimi. Miastu temu prawa miejskie nadał władca Królestwa Polskiego Kazimierz IV Jagielończyk. W późniejszych wiekach hetman wielki koronny Jan Tarnowski otoczył miasto murami, kresowe rycerstwo wielokrotnie rozbijało tam tatarskie najazdy. W okresie poprzedzającym rozbiory Rzeczypospolitej konfederacji barscy bronili Chmielnik przed Rosjanami. To właśnie we wsi Kuryłówka pod Chmielnikiem narodził się Ignacy Jan Paderewski. Pamięć o tym mężu stanu pielęgnują od dekady mieszkający tam Polacy, którzy prowadzą polskie towarzystwo kulturalne oraz polską szkołę.
W pierwszej kolejności udaliśmy się do polskiej szkoły z podarkami dla najmłodszych naszych krajan. Z wizytą zawitał również Biskup Kamieniecki Leon Dubrawski pasterz twierdzy małego rycerza i przyjaciel naszej fundacji, z którym mamy możliwość współpracować od wielu dekad. Paczki dla uczniów w Chmielniku zostały sporządzone z darów od Polonii szwajcarskiej, tym samym został obejrzany film z życzeniami od ambasador RP w Brnie Iwony Kozłowskiej, która zaprosiła uczniów szkoły w Chmielniku a później w Żytomierzu do Szwajcarii. Mamy nadzieję, że uda się zorganizować wyjazd młodych kresowian żyjących na ziemi Paderewskiego do kraju, w którym następnie spędził on większość swego życia tym samym budując mosty między Polską, Szwajcarią a Podolem.
Po spotkaniu udaliśmy się na wspólne kolędowanie.
W kościele spotkaliśmy naszych przyjaciół z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, którzy przybyli z paczkami do Chmielnika oraz Plebanówki. Dzień później wyruszyliśmy do Żytomierza gdzie mieści się Obwodowy Związek Polaków Żytomierszczyzny.
W Żytomierzu spotkaliśmy się z prezes Związku Polaków Wiktorią Laskowską oraz wysłuchaliśmy koncertu kolęd tamtejszych Rodaków. Również i tam nasi krajanie mogli wysłuchać życzeń ambasador Iwony Kozłowskiej oraz otrzymać dary od szwajcarskiej Polonii. Po wizycie część naszej ekipy udała się do Aleksandrówki ale o tym jak i więcej z całej tej wyprawy będzie można obejrzeć i usłyszeć w najnowszym odcinku programu „Wschód”. W związku z ogromnym odruchem serca darczyńców informujemy, że darów jest tak dużo, że akcja świąteczna potrwa do końca stycznia.
Zdjęcia: Klaudia Bednarska
Tekst Artur Sułkowski
Za wschodnią granicą Rzeczypospolitej żyje wielu naszych Rodaków, którzy co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia czekają na wieści oraz paczki z Macierzy. Fundacja Studio Wschód ponownie poniesie pomoc dla najbardziej potrzebujących naszych krajan.
Od wielu lat organizujemy zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Zwracamy się po raz kolejny – PODARUJCIE PACZKĘ NA KRESY. Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych , którzy pozostali na wschodzie. Potrzebujemy funduszy na pokrycie transportu i zakupu darów.
Potrzebne będą słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminową!
Jeśli chcesz wysłać paczkę napisz na poniższy adres:
mpoozrelacje.kontakt@gmail.com
Zebrana pomoc trafi do Rodaków, którym pomagamy od wielu lat. Zobacz koniecznie poniższe filmy z poprzednich naszych akcji pomocowych! Akcje świąteczną możesz wesprzeć również przez internet:
Świąteczna pomoc dla Rodaków na Kresach 2021 https://zrzutka.pl/b4gndk
Paczki dla Kresowian można słać na poniższy adres:
Radio Wrocław, Aleja Karkonoska 10, Wrocław