Przekształcenie Legionów, czyli historia Polskiego Korpusu Posiłkowego

You are currently viewing Przekształcenie Legionów, czyli historia Polskiego Korpusu Posiłkowego

106 lat temu, 20 września 1916 roku, Franciszek Józef I wydał w Wiedniu dekret o przekształceniu Legionów Polskich w Polski Korpus Posiłkowy.

Po akcie 5 listopada 1916 roku i proklamowaniu Królestwa Polskiego, armia austriacka przekazała wiosną 1917 roku dowództwo nad PKP generalnemu gubernatorowi warszawskiemu Hansowi Hartwigowi von Beselerowi w ramach tworzenia Polskiej Siły Zbrojnej. W sierpniu, w związku z odmową złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec Wilhelmowi II przez większość legionistów, pozostałości PKP zostały z powrotem przekazane pod rozkazy Armii Austro-Węgier.

Na stan osobowy Korpusu składali się wyłącznie obywatele austriaccy (tj. Polacy z Galicji), którzy zdecydowali się złożyć przysięgę. W Przemyślu ostatecznie przeformowano Korpus, w jego skład wchodziły: II Brygada Legionów Polskich, 2 Pułk Ułanów Legionów, 1 pułk artylerii Legionów oraz komenda uzupełnień i sąd polowy.

W październiku Polski Korpus Posiłkowy w sile 7566 ludzi skierowano w rejon Czerniowiec. W nocy na 16 lutego 1918 roku, w proteście przeciwko oddaniu Chełmszczyzny Ukraińskiej Republice Ludowej, część żołnierzy, głównie z II Brygady pod dowództwem Hallera, przebiła się przez front austriacko-rosyjski pod Rarańczą i 6 marca koło mołdawskich Sorok połączyła się z II Korpusem Polskim w Rosji.

Większości żołnierzy PKP nie udało się przebić, zostali oni osadzeni przez austro-węgierskie władze wojskowe w obozach na Węgrzech.

Zobacz również: