Przymusowy koniec szkoły wojskowej w Warszawie

You are currently viewing Przymusowy koniec szkoły wojskowej w Warszawie

228 lat temu, 30 listopada 1794 roku, warszawska Szkoła Rycerska został rozwiązana na żądanie władz państw zaborczych.

Nazywana także Królewskim Korpusem Kadetów, Szkoła założona została przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765 roku, jej powołanie znalazło się wśród artykułów pacta conventa, które podpisał po swojej elekcji poprzedniego roku. Była to instytucja państwowa (tj. utrzymywana z koronnego i litewskiego skarbu państwa) o randze szkoły średniej, kształcącej przyszłych oficerów oraz urzędników.

Wielu z jej absolwentów zapisało się później na kartach polskiej historii, m.in. Tadeusz Kościuszko, generał Józef Sowiński, obrońca Woli, generał Karol Kniaziewicz, dowódca Legii Naddunajskiej, Julian Ursyn Niemcewicz, powieściopisarz i dramaturg czy generał Jakub Jasiński – przywódca insurekcji wileńskiej. Osiemnastu z warszawskich kadetów zostało też posłami na Sejm Czteroletni.

W sumie przez prawie 30 lat działalności Szkoły Rycerskiej przeszło przez nią około 650 kadetów oraz 300 uczniów eksternistycznych. Jej zamknięcie zostało wymuszone na Rzeczypospolitej po insurekcji kościuszkowskiej, tak by Polska nie kształciła już dalej oficerów, mogących podjąć walkę zbrojną przeciw zaborcom.

Zobacz również: