Rewolucyjno-zesłańczy życiorys Wacława Laskowskiego

You are currently viewing Rewolucyjno-zesłańczy życiorys Wacława Laskowskiego

165 lat temu, 24 listopada 1857 roku, w Jatwiesku (ob. obwód grodzieński Białorusi) urodził się Wacław Laskowski – działacz socjalistyczny i inżynier-technolog.

Pochodził z rodziny ziemiańskiej, jego ojciec, urzędnik w rosyjskiej administracji, został zesłany na Syberię za uczestnictwo w powstaniu styczniowym. Podstawową edukację otrzymał w nauczaniu domowym, a następnie w grodzieńskim gimnazjum. Studiował na Petersburskim Państwowym Instytucjie Technologicznym w latach 1876-81.

W tym czasie związał się z polskimi socjalistami niepodległościowymi, udostępniał im mieszanie na potrzeby konspiracyjnych spotkań oraz rozpowszechniał tzw. bibułę. Zorganizował także prymitywną drukarnię dla członków Narodnej Woli – studiował na jednym roku z Ignacym Hryniewieckim, przyszłym zabójca cara Aleksandra II. Aresztowany podczas śledztwa rosyjskich służb i zesłany na pięć lat na Syberię.

Podczas wykonywania wyroku utrzymywał się z najpierw z przyuczonych usług szewskich, a potem z prowadzenia księgowości, m.in. w zakładach należących do polskiego przedsiębiorcy Alfonsa Koziełł-Poklewskiego. Kierował jedną z jego gorzelni i poszukiwał złota, z niemałym powodzeniem, gdyż pod koniec XIX wieku był właścicielem kopalni.

Ostatecznie Syberię opuścił w 1911 roku, po jakimś czasie osiadł w Warszawie. Pracował w Ministerstwie Poczt i Telegrafów RP, współtworzył Stowarzyszenie Byłych Więźniów Politycznych. Do końca życia zachował poglądy socjalistyczne, zmarł w Warszawie dwa dni po swoich 75. urodzinach.

Zobacz również:

https://www.youtube.com/watch?v=N7-_RolX-Ik
https://www.youtube.com/watch?v=slmSXbn14ss
https://www.youtube.com/watch?v=J-Cm5pkesHE