Rocznica krakowskiego starcia robotników z policją

You are currently viewing Rocznica krakowskiego starcia robotników z policją

99 lat temu, 6 listopada 1923 roku, w Krakowie doszło do zamieszek robotniczych, stłumionych przez policję i wojsko.

Tego roku rząd polski zmagał się z hiperinflacją, pozostałością po Wielkiej Wojnie i walkach o granice niepodległej RP. Ograniczano wydatki publiczne, podwyższano podatki, przez całą drugą połowę roku starano się równoważyć budżet państwowy.

Wraz ze zbliżającą się zimą, w Krakowie zaczęli działać spekulanci. W efekcie w sklepach zaczęło brakować, mięsa, mąki i węgla, a ich ceny były najwyższe w kraju. Doszło do tego, że pod koniec października w Krakowie odbył się strajk powszechny, zakończony spokojnie mimo kilku incydentów. PPS zaplanował kolejny na 6 listopada.

Pochód robotników trafił na kordon wojska i policji otaczający Dom Robotniczy w związku z wydanym zakazem zgromadzeń w lokalach zamkniętych. Nie wiadomo kto zaatakował pierwszy, w pierwszych starciach zginęło kilka osób, niedoświadczeni żołnierze szybko zostali rozbrojeni.

Rozpoczęła się regularna walka z użyciem kawalerii i samochodów pancernych ze strony rządowej. PPS zagroził, że jeśli wojsko nie zostanie wycofane, rewolta ogarnie całe miasto, co poskutkowało rozejmem.

W zamieszkach trwających do 7 listopada zginęło w sumie 15 robotników, 3 postronnych cywili, 14 żołnierzy oraz 37 koni. Straty wyceniono na ponad 9,5 mld marek polskich.

Zobacz również: