27 grudnia 1918 roku, 104 lata temu, w wyniku przejazdu Ignacego Paderewskiego przez Poznań w mieście wybuchło polskie powstanie, które doprowadziło do wyzwolenia Wielkopolski spod jarzma pruskiego.
Paderewski zmierzał do Warszawy by stanąć na czele nowego rządu dopiero co odrodzonej Rzeczypospolitej i zatrzymał się w hotelu „Bazar”. Z jego balkonu wygłosił do Poznaniaków patriotyczne przemówienie, które stało się punktem zapalnym dla powstania. Niemcy w akcie demonstracji siły urządzili przemarsz wojska przez miasto i siłą usuwali wszelkie symbole polskie i alianckie.
Polacy w Wielkopolsce jednak już od listopada zaczęli występować z własnymi inicjatywami narodowościowymi. W Ostrowie udało im się utworzyć własne rady żołnierskie na fali rewolucji w Rzeszy po końcu Wielkiej Wojny, doszło także do powstania Naczelnej Rady Ludowej oraz Sejmu Dzielnicowego.
Z tego powodu w całym zaborze pruskim funkcjonowały już struktury powstańcze gdy 27 grudnia żołnierze Straży Ludowej i POW zaatakowali poznańskie prezydium policji niemieckiej. Walki wkrótce rozlały się na całą prowincję, lecz dopiero przybycie wyznaczonego przez Warszawę na dowódcę powstania gen. Dowbora-Muśnickiego pozwoliło na utworzenie regularnej siły zbrojnej.
Powstanie wielkopolskie było prawdopodobnie jedynym polskim czynem zbrojnym, który odniósł pełne zwycięstwo mając przeciwko sobie o wiele silniejszego przeciwnika jakim były Niemcy na przełomie roku 1918 i 1919.