108 lat temu, 21 października 1914 roku, urodził się Kazimierz Świątek – arcybiskup, Metropolita Mińsko-Mohylewski, kardynał.
Pochodził z polskiej rodziny mieszkającej w miasteczku Valga, gubernia inflancka Imperium Rosyjskiego (ob. Estonia). Rodzina Świątków została zesłana na Syberię w 1917 roku. Pięć lat później udało im się wrócić do niepodległej już Polski i osiedli w Baranowiczach.
Naukę w pińskim seminarium duchownym rozpoczął w 1932 roku. Otrzymał święcenia kapłańskie niecałe pół roku przed II wojną światową, trafił do Prużany, jako wikariusz miejscowej parafii. Działał w polskim podziemiu, za co sowiecka bezpieka go aresztowała.
Uwięziony w Brześciu, z powodu przekonań religijnych był represjonowany. Przed egzekucją uratował go atak Niemiec na ZSRS. Po ponownym nadejściu władzy sowieckiej został ponownie aresztowany. Dostał wyrok 10 lat łagrów, pracował przy wyrębie tajgi.
Do Pińska udało mu się powrócić już po śmierci Stalina, w 1954. Aktywnie wspierał odradzające się u schyłku ZSRS polskie organizacje, został m.in. wiceprezesem Związku Polaków na Białorusi.
W 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem oraz powierzył mu obowiązki administratora apostolskiego w kraju. Dwa lata później został arcybiskupem Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej, a w 1994 roku – kardynałem. Zmarł w 2011 roku w Pińsku po długiej chorobie.
Zobacz również: