Zygmunt Wróblewski urodził się w mieście nad Niemnem 28 października 1845 roku – 177 lat temu.
Rozpoczęte w Kijowie studia musiał przerwać, gdyż w wieku zaledwie 18 lat dołączył do powstania styczniowego. Po dostaniu się do niewoli rosyjskiej został na krótko zesłany na Syberię. Studia udało mu się dokończyć w Berlinie.
W Monachium uzyskał tytuł doktora po obronie pracy naukowej w dziedzinie elektryczności. Gdy po licznych podróżach po Europie i współpracy naukowej z czołowymi akademikami osiadał w Krakowie, już jako znany i ceniony naukowiec, zaproponowano mu posadę w katedrze fizyki UJ.
To właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim wraz z innym chemikiem i profesorem tej uczelni, swoim przyjacielem Karolem Olszewskim, dokonał w 1883 roku skroplenia tlenu i azotu. Był to kamień milowy w światowym rozwoju badań w zakresie chemii i fizyki, Wróblewski jest przez to także uznawany za pioniera kriogeniki.
Zginął w tragicznym wypadku – 25 marca 1888 roku pracując w swoim laboratorium przy biurku nad publikacją rozlał na siebie zawartość lampy naftowej. Zmarł 16 kwietnia w wyniku rozległych i dotkliwych poparzeń ciała.
Zobacz również: