115 lat temu, 21 września 1907 roku, w Kartuzach założono Kaszubskie Towarzystwo Ludoznawcze.
Podczas jego zakładania nazwano je oryginalnie po niemiecku – Verein für Kaschubische Volkskunde. Powołali je do życia Friedricha Lorentz i Izydor Gulgowski w celu badania i naukowego opracowywania materiałów dotyczących Kaszub i Kaszubów. Lorentz objął funkcję prezesa Towarzystwa, podczas gdy Gulgowski został sekretarzem organizacji.
Według statutu Towarzystwa, jego nadrzędnym celem było gromadzenie i zachowanie wszelkiego rodzaju materiałów traktujących, w najszerszym rozumieniu, o Kaszubach, oraz ich udostępnianie na potrzeby świata nauki i społeczeństwa.
KTL posiadało także swój własny organ prasowy, mianowicie czasopismo „Mitteilungen des Vereins für Kaschubische Volkskunde” (czyli po polsku „Wiadomości Kaszubskiego Towarzystwa Ludoznawczego”).
Lorentzowi, etnicznemu Niemcowi, nacjonaliści niemieccy zarzucali faworyzowanie interesów polskich przez działalność w Towarzystwie. Aby nie prowokować dalszych tego typu ataków, statut KTL został zmieniony w 1910 roku. Odtąd Towarzystwo miało zbierać dane i informacje na temat wszystkich ludów żyjących na przestrzeni wieków na ziemiach kaszubskich, czyli także Polaków, Niemców, Holendrów i Skandynawów.
Zobacz również: