Leon Wasilewski, jeden z działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej najbardziej zbliżonych do Józefa Piłsudskiego, zmarł w Warszawie 10 grudnia 1936 roku, 86 lat temu.
Urodził się w 1870 roku w rodzinie o korzeniach Żmudzkich w Petersburgu. Podczas studiów we Lwowie zaczął działalność w anty zaborczej Lidze Narodowej, na krótko związał się z endecją by wstąpić do PPS-u w 1893 roku. Przerwał naukę na rzecz wyjazdu do Londynu, gdzie wydawał czasopismo socjalistyczne „Przedświt”, działalność tą kontynuował po powrocie do Galicji.
Po rozłamie w szeregach polskich socjalistów w 1906 roku pozostał przy niepodległościowej Frakcji Rewolucyjnej Piłsudskiego. Podczas Wielkiej Wojny działał w Naczelnym Komitecie Narodowym oraz Polskiej Organizacji Wojskowej. W rządzie Moraczewskiego (listopad 1918) objął stanowisko ministra sprawa zagranicznych, po został wysłannikiem Naczelnika do delegacji polskiej na paryskiej konferencji pokojowej.
Wasilewski był także członkiem rokowań pokojowych z Rosją Sowiecką w Rydze, stanął na czele polskiego zespołu w bilateralnej komisji mającej wyznaczyć przebieg granicy miedzy Polską a republikami sowieckimi. Kierował się przy tym zasadami ruchu prometejskiego, sprzeciwiając się tendencjom polonizacyjnym endecji.
Po wojnie zajmował się pracą naukową i publicystyczną. Jego starsza córka, Halszka, osiągnęła stopień majora Wojska Polskiego, natomiast młodsza, Wanda, była działaczką komunistyczną, która w dużej mierze doprowadziła do sowietyzacji Polski po II wojnie światowej.
Zobacz również: