Rocznica upadku Helu

You are currently viewing Rocznica upadku Helu

83 lata temu, 1 października 1939 roku, w sopockim Grand Hotelu kmdr Marian Majewski i kpt. Antoni Kasztelan podpisali akt kapitulacji Rejonu Umocnionego Hel.

Hel, będący główną bazą polskiej floty wojennej, został początkowo zaatakowany przez siły niemieckie z powietrza i z morza. Po przerwaniu pozycji pod Swarzewem i Władysławowem 12 września, wojska niemieckie odizolowały Hel od lądu.

Od 21 września niemiecka flota rozpoczęła ostrzał rejonu baterii cyplowej im. Heliodora Laskowskiego. Podczas ostrzału 25 września pancernik „Schleswig-Holstein” został dwukrotnie trafiony z działa baterii cyplowej. Jednocześnie w wyniku ostrzału ranny został dowódca baterii, kpt. mar. Zbigniew Przybyszewski, który po opatrzeniu ran powrócił na własne żądanie na stanowisko.

30 września wycofujące się polskie oddziały wysadziły zaporę z głowic torpedowych, oddzielając tym samym półwysep od atakujących sił niemieckich. Po upadku Warszawy i Modlina oraz z powodu braku żywności i amunicji, morale osamotnionych obrońców upadło. 1 października dowództwo obrony Helu zadecydowało o wszczęciu rozmów w sprawie kapitulacji.

Załoga Helu była ostatnią placówką, która bez żadnych nadziei wsparcia skapitulowała podczas obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej. Walki żołnierza polskiego o Hel zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: „WESTERPLATTE – OKSYWIE – HEL 1 IX – 2 X 1939”.

Zobacz również: