121 lat temu, 14 grudnia 1901 roku, w Tarnopolu urodził się Kazimierz Michałowski, archeolog, egiptolog, profesor UW oraz prekursor nubiologii.
Studia na kierunku archeologii i historii sztuki odbył na Uniwersytecie Lwowskim, swoją wiedzę poszerzał na licznych uczelniach europejskich. Brał udział we francuskich wykopaliskach w Grecji (m.in. w Delfach), doktoryzował się na UJK w 1926 roku, pięć lat później uzyskał habilitację i rozpoczął organizowanie katedry archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. To dzięki niemu zespół polskich archeologów z uczelni rozpoczął prace archeologiczne w egipskim Edfu w 1936 roku.
Podczas kampanii wrześniowej jako oficer informacyjny i porucznik piechoty dostał się do niewoli niemieckiej, w której spędził całą wojnę. Po jej zakończeniu przyczynił się do odbudowy polskiej nauki i kultury – zorganizował Galerię Sztuki Starożytnej oraz Galerię Faras, w których prezentowane były znaleziska sprowadzone przez polskich archeologów z Egiptu.
Pod jego kierownictwem zespoły archeologiczne angażowały się w kolejne badania w Egipcie oraz na Krymie. Jego największym osiągnięciem było nadzorowanie przeniesienia świątyni w Abu Simbel w ramach operacji kierowanej przez UNESCO, które zakończyło się pełnym sukcesem po aż 10 latach.
Oprócz tego kierował także polskimi i międzynarodowymi zespołami w Aleksandrii czy Palmyrze. Michałowski zmarł w Warszawie na początku 1981 roku, spoczywa na cmentarzu w Brwinowie.
Zobacz również: