Rocznica zbrodni UPA w Hleszczawie i Stadnicy

8 lutego 1945 roku sotnia UPA uprowadziła i zamordowała 36 Polaków z Hleszczawy. Dzień później bandyci udali się do Stadnicy, gdzie wymordowano 20 osób.

Przed wybuchem II wojny światowej, Hleszczawa (województwo Tarnopolskie, powiat Trembowla) liczyła 2100 mieszkańców. W większości była ona zamieszkana przez Ukraińców, Polaków było około 600. W chutorze Stadnica podlegającym administracyjnie pod Hleszczawę mieszkało 20 rodzin polskich i 8 mieszanych polsko-ukraińskich.

Wedle wspomnień zebranych przez wrocławskie stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, w trakcie okupacji niemieckiej w Hleszczawie mieścił się silny ośrodek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Dodatkowo w powiecie stacjonowała Ukraińska Policja Pomocnicza.

8 lutego 1945 roku  sotnia UPA  uprowadziła z Hleszczawy i zamordowała 37 Polaków. O godzinie 14:00 dnia następnego bandyci przybyli do Stadnicy, w której przebywało 12 rodzin polskich. W trakcie dwunasto godzinnego przeszukiwania domostw schwytano 20 osób. Schwytanych Polaków bestialsko zamordowano przy użyciu siekier. Ciała pomordowanych zostały wrzucone przez oprawców do studni i zasypane kamieniami.

Wedle różnych źródeł w tym czasie w Hleszczawie i Stadnicy zginęło około 57 osób. Wedle naocznego świadka, Polki która podczas rzezi przebywała w ukryciu, bandyci odjechali w stronę wsi Peremyłiw uprowadzając kilka osób, które również zostały zamordowane w późniejszym czasie.

W ubiegłym roku nasi wolontariusze, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, porządkowali cmentarz w Hleszczawie. Zobacz ich relację z prac.