427 lat temu, 20 października 1595, hetman wielki koronny Jan Zamoyski na czele wojsk polskich odniósł zwycięstwo w bitwie z Turkami i Tatarami.
Zamoyski dowodził wyprawą wojsk koronnych na Mołdawię, miał pod sobą 5 tys. kawalerii, nieco ponad 2 tys. piechurów oraz kilka dział. Operacja ta przeprowadzona została z myślą o osadzeniu przychylnego Rzeczypospolitej bojara Jeremiego Mohyły na tronie Hospodarstwa.
Na jego drodze stanęła niemalże czterokrotnie silniejsza armia turecko-tatarska, gdyż Mołdawia, tak samo jak tatarski Chanat Krymski, wówczas była już lennem Imperium Osmańskiego. W obliczu przeważających sił przeciwnika hetman postanowił założyć obóz warowny nad Prutem.
18 października pod wieczór siły turecko-tatarskie uderzyły po raz pierwszy, lecz bez efektu – polska obrona trwała nieprzełamana. Jednocześnie wojska koronne zadawały wrogu dotkliwe straty szybkimi wypadami ze swojego obozu.
Po dwóch dniach tego typu konfrontacji wojska polskie zwyciężyły, gdyż Turcy i Tatarzy w obliczu bezsensownych zmagań podpisali pokój.
Wyprawa na Mołdawię zakończyła się pełnym sukcesem – Imperium Osmańskie uznało w końcu władzę Jeremiego Mohyły, a ponadto zgodziło się na przebywanie wojsk polskich na terenie Hospodarstwa.
Zobacz również: