Roman Cieślewicz – artysta urodzony we Lwowie

You are currently viewing Roman Cieślewicz – artysta urodzony we Lwowie

Roman Cieślewicz był jednym z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Urodzony we Lwowie grafik zajmował się także ilustracją książkową, grafiką użytkową i fotomontażem. Wywarł znaczny wpływ na sztukę tworzenia plakatu i grafiki, dzięki czemu zdobył uznanie międzynarodowe.

Urodził się 13 stycznia 1930 roku we Lwowie, zmarł 21 stycznia 1996 roku w Paryżu. W czasie drugiej wojny światowej uczęszczał do lwowskiej Szkoły Przemysłu Artystycznego. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie pobierał nauki w Liceum Sztuk Plastycznych oraz rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Rozpoczęte w 1949 roku studia na wydziale plakatu ukończył w 1955 roku uzyskując dyplom. Zamieszkał w Warszawie, gdzie projektował plakaty filmowe oraz dla opery i teatru. Współpracował z różnymi wydawnictwami i instytucjami kulturalnymi.

Jego dorobek artystyczny obejmował ponad sto indywidualnych wystaw różnej maści grafik, plakatów, fotomontaży czy fotografii. Uczestniczył w najważniejszych imprezach kulturalnych i prezentacjach artystycznych na całym świecie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Prowadził także pracę dydaktyczną na francuskich uczelniach. Zajmował się artystyczną otoczką tygodnika „Elle” i współpracował z magazynem „Vogue”. Ostatni raz przyjechał do Polski w roku 1994, gdy w galerii Zachęta obyła się wystawa poświęcona jego twórczości.

Zobacz również: