346 lat temu, 17 października 1676 roku, podpisano rozejm w Żurawnie, wstrzymujący wojnę między Rzeczpospolitą i Turcją.
Dzięki niemu Korona odzyskała część utraconych ziem Podola i Ukrainy (bez Kamieńca Podolskiego); była to mniej więcej jedna trzecia stanu sprzed 1672 roku. Turcja rezygnowała z pobierania corocznego haraczu w wysokości 22 000 złotych, ustalonego w pokoju buczackim w 1672 roku (nieratyfikowanym przez Sejm).
Część ziem naddnieprzańskich (w tym Biała Cerkiew oraz Pawołocz) znów znalazła się formalnie w granicach Rzeczypospolitej, podobnie obszary Podola, m.in. Bar, Niemirów, Międzybóż oraz Kalnik, które do lata 1678 roku były pod kontrolą Korony. Tatarzy litewscy mieli wrócić pod panowanie tureckie, w wyniku tego postanowienia osiedli w pobliżu Kamieńca Podolskiego, posiłkując załogę turecką przeciw Polsce.
Warunki pokoju żurawneńskiego zostały przyjęte przez posłów i ratyfikowane na sejmie nadzwyczajnym, odbywającym się w Warszawie od stycznia do kwietnia roku 1677. Rzeczpospolita zerwała go sześć lat później po sprzymierzeniu się z Habsburgami.
Rozpoczęło to więc w 1683 roku drugą fazę wojny z Imperium Osmańskim, która przeszła w następnym roku w wojnę Turcji z koalicją Ligi Świętej. Zakończyła się ona pokojem w Karłowicach w 1699 roku. Traktat pokojowy przywracał kształt granicy polsko-tureckiej do stanu sprzed 1672 roku.
Zobacz również: