Rozwój Mediów fundacji „Studio Wschód”

You are currently viewing Rozwój Mediów fundacji „Studio Wschód”

W okresie od 01.06.2022 do 28.12.2022 jako Fundacja Studio Wschód realizowaliśmy projekt „Rozwój Mediów Studio Wschód” w ramach obszaru medialnego konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2022” organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Zadanie pierwotnie miało być realizowane od marca obecnego roku jednak z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę, oficjalne jego rozpoczęcie miało miejsce w czerwcu. W ramach zadania został utworzony skład redakcyjny mediów Fundacji Studio Wschód, który przez ponad pół roku w sposób stały tworzył treści o tematyce polonijnej, historycznej, kresowej oraz wschodniej.

 

Zadanie „Rozwój Mediów Studia Wschód” było pierwszym projektem z obszaru medialnego jaki był przeprowadzony w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2022″, w okresie przed realizacją zadania media Fundacji Studio Wschód były wydawane przez wolontariuszy fundacji w sposób nieregularny. Potrzeby związane z Polakami i Polonią szczególnie tą zamieszkującą dawne wschodnie obszary Rzeczypospolitej były głównym motywem utworzenia stałego składu redakcyjnego mediów Studia Wschód. Początkowo projekt miał być realizowany od marca jednakże, w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę zadanie oficjalnie zostało rozpoczęte od 1 czerwca 2022 roku. Możliwość realizacja zadania w roku w, którym wybuchł konflikt zbrojny za wschodnią granicą Polski sprawił, że media Fundacji Studio Wschód okazały się ważne jak nigdy wcześniej.

 

Jeszcze przed lutym 2022 roku został wyznaczony skład redakcyjny odpowiedzialny za wykonanie zadania, od tego czasu był już przygotowane konspekty i materiały w celu uzyskania rezultatów zadania. Została wykonana część filmów oraz wpisów, duża część mediów Fundacji Studio Wschód była poświęcona Ukrainie, od początku wybuchu wojny wolontariusze byli tam obecni. Została utworzona w ramach mediów zbiórka internetowa pt.” Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie’ w wyniku czego była i jest dostarczana stała pomoc dla rodaków i ofiar wojny. Powstała z tego działania seria filmów oraz artykułów, które stanowią główną część efektów zadania. W czerwcu zostały poczynione działania dla Polaków w Kazachstanie oraz Mołdawii, dla których rolę dla zarówno akcji charytatywnych jak i całego zadania pełniły stale moderowane media społecznościowe, dzięki którym w lipcu wolontariusze Fundacji Studio Wschód odwiedzili Polaków zamieszkujących Kazachstan, gdzie powstało w trakcie spotkań z tamtejszymi rodakami 10 filmów w ramach serii „Losy Repatriantów” oraz artykuły poświęcone życiu i historii Polaków w Kazachstanie.

 

W tym samym czasie w ramach zadania były tworzone materiały do akcji „Pomoc Polakom w Mołdawii’, kraju do którego miesiąc po powrocie z Kazachstanu odbył się wyjazd pomocowy z którego powstały materiały wideo z tamtejszymi rodakami oraz wpisy. Tegoroczny medialny projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż Fundacja Studio Wschód jako jedna z niewielu relacjonuje świadectwa ofiar wojny bezpośrednio będąc na Ukrainie również w miejscach najbardziej niebezpiecznych jak Charków, Chersoń, Borodianka, Izium i Makarów. Inicjatywy charytatywne oraz realizowane na wschodzie projekty połączone z bieżącą połączoną z nimi oprawą medialną mocno przyczyniły się do promocji Polaków i Polonii żyjącej poza granicami. Niestety ale w dalszym ciągu świadomość faktu istnienia polskiej diaspory na wschodzie pozostaje dosyć nieznane a szczególnie natężona w trakcie wojny pomoc dla Polaków na wschodzie okazuje się elementem zaskakującym dla odbiorców, którzy nie zdawali sobie dotychczas sprawy z jej istnienia.

W trakcie trwania zadania – na portalu www.studiowschod.pl opublikowana 1203 wpisów i artykułów, które dotarły 61 tysięcy odbiorców, którzy bezpośrednio obejrzeli je na portalu. Na kanał YouTube Studio Wschód sporządzono 96 materiałów wideo, w wyniku czego te medium uzyskało 4.2 mln odsłon, .

Na dwóch platformach Facebook należących do Fundacji Studio Wschód powstało 2998 postów.

W trakcie pobytu w Kazachstanie powstało 10 filmów z udziałem tamtejszych Polaków. Jednocześnie powstały też tam 3 reportaże programu „Wschód”. Wykonanie zadania pozwoliło zwiększyć zasięg odbiorców mediów o charakterze polonijnym, historycznym i kresowym.

W grudniu miała miejsce promocja akcji Fundacji Studio Wschód „Świąteczna pomoc dla Rodaków na wschodzie”, dzięki czemu udało się wesprzeć rodaków na wschodzie co było na bieżąco relacjonowane na platformach własnych mediów, tym samym zostało utworzone zbiorcze podsumowanie efektów. W ramach pierwszego zadania z obszaru medialnego konkursu KPRM udało się uzyskać zakładane rezultaty z pozytywnymi tego skutkami dla promocji spraw Polonii i Polaków po za granicami, z czego wynika również potrzeba i sens dalszej kontynuacji zadania w celu budowy jego cykliczności.

 

 

 

 

 

 

Miniatura artykułu pochodzi z https://www.gov.pl/web/polonia/konkurs-2022—nabor-ofert