Sfałszowane początki Polski Ludowej

You are currently viewing Sfałszowane początki Polski Ludowej

76 lat temu, 30 czerwca 1946 roku, odbyło się tzw. referendum „3 razy TAK”.

Był to zabieg moskiewskich komunistów z Polskiej Partii Robotniczej mający za zadanie sprawdzenie zakresu swoich wpływów w społeczeństwie. W szczególności liczono na sprawdzenie, czy bez możliwości stosowania zmasowanego terroru oraz przy maksymalizacji środków perswazyjnych można uzyskać w wolnych wyborach satysfakcjonujący wynik.

Głosującym zadano trzy pytania – czy popierają likwidację senatu, czy opowiadają się za nacjonalizacją podstawowych gałęzi gospodarki oraz czy popierają utrwalenie zachodniej granicy Polski na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej. PPR oraz inne partie Bloku Demokratycznego rekomendowały głosowanie „3 razy TAK”. PSL, PPS-WRN, frakcje narodowe, chadeckie i prawicowe oraz Kościół katolicki wzywały do udzielenia różnych zestawów odpowiedzi, zdając sobie sprawę z wagi referendum, od którego realnie mogła zależeć suwerenność powojennej Polski od ZSRS.

 Oficjalnie „TAK” na pierwsze pytanie odpowiedziało prawie 70% głosujących, na drugie – mocno ponad 70%, a na trzecie – ponad 90%. W rzeczywistości było to niecałe 30%, nieco ponad 40% oraz 2/3 głosów, co oznaczało że Polacy nie domagali się zniesienia senatu, byli mocno podzieleni w podejściu do nacjonalizacji oraz w większości zgadzali się w przesunięciu granic kraju na zachód.

Wyniki referendum doprowadziły do tego, że komuniści stracili zainteresowanie walką wyborczą w warunkach demokratycznych. Z drugiej jednak strony, w ciągu kilku lat zdołali skłonić do głosowania na siebie ponad 1/4 Polaków. Doświadczenia z organizacji fałszerstw wyborczych zostały przeanalizowane i wykorzystane przez PPR i podporządkowany tej partii aparat bezpieczeństwa przy fałszowaniu wyborów do Sejmu Ustawodawczego
w styczniu 1947 roku.

Zobacz również:

http://www.studiowschod.pl/artykuly/pomoc-polakom-na-wschodzie-moldawia/