Spalili żywcem 30 dzieci. Rocznica ukraińsko-niemieckiej zbrodni w Szarajówce

Niemcy i Ukraińcy spędzili polskich mieszkańców Szarajówki do domów i stodół, a następnie podpalili budynki. Śmierć ponieśli prawie wszyscy mieszkańcy wsi. Podczas tej okrutnej rzezi Niemcy ze swymi ukraińskimi sojusznikami wymordowali przede wszystkim bezbronne dzieci.

Rankiem 18 maja 1943 roku do Szarajówki (obecnie województwo lubelskie) wkroczyły odziały Shutzpolizei i SS złożone z Niemców i Ukraińców. Napastnicy poszukiwali informacji na temat polskich partyzantów. W celu uzyskania informacji na plac wyciągnęli mieszkańców wioski i poddali ich torturom. Podczas gdy część Ukraińców i Niemców torturowała cywili, druga zabrała się za rabunek. Zabrano zboże, zwierzęta i rzeczy osobiste.

Po południu po zakończeniu przesłuchań, napastnicy zabrali się za eksterminację cywili. W przeciągu paru godzin wieś została unicestwiona. Zginęło śmiercią męczeńską 59 osób, w tym 30 dzieci. Kilka osób zginęło od kul. Sześciu mężczyzn wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Ofiary pogrzebano w wspólnej mogile na skraju wsi.

Miniatura: 70. rocznica spalenia żywcem mieszkańców wsi Szarajówka