73 lata temu, 2 października 1949 roku, powołano do życia Socjalistyczną Partię Rzeszy (Sozialistische Reichspartei – SRP).
Ugrupowanie powstało w wyniku rozłamu w Niemieckiej Partii Prawicowej. Czołową rolę na zjeździe założycielskim odegrali m.in. Fritz Dorls i Otto Ernst Remer – generał major Wehrmachtu, który odegrał decydującą rolę w zatrzymaniu sprawców zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu. Cały pięcioosobowy zarząd partii tworzyły osoby z nazistowską przeszłością, w radzie partyjnej jedenastu spośród dwudziestu jeden członków należało do NSDAP.
Partia głosiła koncepcję „trzeciej drogi” odrzucając marksizm i kapitalizm, jako cel proklamowano „socjalizm” z dodanym przymiotnikiem (Rzeszy, niemiecki, narodowy). Partia odniosła znaczące sukcesy wyborcze, w wyborach do landtagów w 1951 (w Dolnej Saksonii 11% głosów, do Senatu Bremy 7,7% głosów).
W listopadzie 1951 do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek rządowy o zakaz działalności SRP. Ujawniono także fakt istnienia partyjnych list proskrypcyjnych potencjalnych przeciwników politycznych. 23 października 1952 Federalny Trybunał Konstytucyjny rozwiązał SRP i zakazał jej działalności. Po rozwiązaniu część działaczy przeszła do Niemieckiej Partii Rzeszy.
Zobacz również: