Św. Urszula Ledóchowska – łączenie młodzieży z Polski i Litwy

You are currently viewing Św. Urszula Ledóchowska – łączenie młodzieży z Polski i Litwy

Wychowankowie pniewskiego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek odwiedzili swoich przyjaciół z Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Wileńszczyźnie w dniach 3-7 października.

Wymiana uczniowska odbyła się w ramach wspólnego projektu naświetlającego zagadnienie działalności świętej Kościoła katolickiego zarówno w Polsce, jak i na Litwie, zwłaszcza jej zaangażowania w pracę misyjną oraz pedagogiczną.

Nauczyciele gimnazjalni z Czarnego Boru oprowadzili swoich uczniów i polskich licealistów po miejscach związanych ze zgromadzeniem urszulanek oraz błogosławionym księdzem Michałem Sopoćką. Młodzież miała także okazję do zwiedzenia Wilna i Trok oraz wzięcia udziału w pielgrzymce do sanktuarium ostrobramskiego z Czarnego Boru. Ci spośród nich należących do harcerstwa podjęli się zorganizowania wspólnego popołudnia – gier edukacyjnych, integracyjnych zajęć oraz ogniska.

Licealiści z Pniew dzięki wymianie mogli zapoznać się z kulturą, językiem i tradycjami Litwy, nie tylko Wileńszczyzny. Uczestniczyli też w lekcjach języka oraz muzyki litewskiej wraz ze swoimi rówieśnikami z Czarnego Boru. Na wspólny taniec litewski licealistów zaprosił zespół taneczny „Hałas”.

Symboliczną pamiątką z wymiany dla polskich uczniów stały się tradycyjne palmy wileńskie, które sami wyplatali w czasie zajęć edukacyjnych w Domu Kultury w Czarnym Borze.

Zobacz również: