Świąteczna wędrówka z darami

You are currently viewing Świąteczna wędrówka z darami

Nie zapominamy o naszych Rodakach żyjących na Kresach, szczególnie w okresie Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia. Teraz, gdy na Ukrainie toczy się wojna, ta pamięć jest szczególnie ważna. Już w listopadzie ogłaszamy zbiórkę darów, z których przygotowujemy paczki dla dzieci i dorosłych. W tym roku było podobnie. W krótkim czasie zebraliśmy produkty do świątecznych upominków i kilkadziesiąt gotowych paczek.

Wolontariusze Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia pozyskali wielu sponsorów: firmy, instytucje, osoby prywatne. Niezwykłą ofiarnością wykazują się uczniowie ze szkół od lat zaprzyjaźnionych z naszą Akcją, a także przedszkolaki. Każdy ofiarowuje, co może, wiedząc, że dzielenie się z innymi jest pięknym Darem Serca. A dzielenie się z Rodakami mieszkającymi poza Ojczyzną jest czymś wyjątkowym, mającym wymiar nie tylko materialny, ale przede wszystkim duchowy. To dowód naszej pamięci zwłaszcza o tych, którzy żyją w ciągłym zagrożeniu spowodowanym wojną.

Przemyślany

W tym roku w już po raz drugi zawieźliśmy świąteczne paczki do Przemyślan, gdzie centrum polskości jest parafia pw. Św. Piotra i Pawła z księdzem proboszczem Piotrem Smolką na czele. Ten niezwykle energiczny, odważny i serdeczny kapłan skupia wokół siebie Polaków z okolicznych miejscowości, żyjących tu od pokoleń. Wolontariusze Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia od wielu lat zaprzyjaźnieni są z ks. Piotrem i jego parafianami. Porządkowali stare polskie cmentarze w Przemyślanach i Ciemierzyńcach. Zawsze otrzymywali niezbędną pomoc i chętnie tam przebywali. Każdy, kto choć raz był u ks. Piotra, podkreśla gościnność i dobre serce tego wspaniałego Polaka, który w imieniu parafian podziękował za przywiezione dary.

Bukowina

Nasz konwój z darami dotarł również Bukowinę, gdzie od ponad dwustu lat żyją Polacy, dla których Ukraina stała się drugą ojczyzną. Mimo upływu czasu i zmieniającej się sytuacji politycznej, zachowali wiarę katolicką, język i tradycje swoich przodków. Stanowią niezwykle zintegrowane środowiska, skupione głównie wokół swoich parafii. Takim przykładem są mieszkańcy wsi Piotrowce Dolne, którzy mocno podkreślają przywiązanie do polskości. Od ponad trzydziestu lat w tej miejscowości działa Zespół Górali Czadeckich „Wianeczek” pod kierownictwem Marii Malickiej. W swoim repertuarze ma wiele pięknych polskich kolęd, dzisiaj już zapomnianych. Ale najbardziej znana pieśń wykonywana przez ten zespół to Buki, moje buki…, nazywana również hymnem Polaków z Bukowiny. Do świątecznych zwyczajów należą odwiedziny z kolędą i życzeniami we wszystkich domach. A że w Piotrowcach znają jeden drugiego i wielu mieszkańców jest spokrewnionych, to kolędowanie trwa bardzo długo. Mieliśmy przyjemność wraz z „Wianeczkiem” kolędować w gościnnych domach kilku polskich rodzin. Członkowie Zespołu, starsze i młode pokolenie, serdecznie podziękowali za dary z Ojczyzny. Dużą rolę integrującą mieszkańców odgrywa parafia pw. Przemienia Pańskiego i św. Jana Pawła II z ks. proboszczem Piotrem Dochtyczem, który od czterech lat posługuje w Piotrowcach Dolnych. Nasi Rodacy z Bukowiny przekazali Polakom serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

Wigilijne spotkania z Rodakami z Żytomierza i Chmielnika

Nasz konwój z darami świątecznymi dotarł do Żytomierza, leżącego na Wyżynie Wołyńsko-Podolskiej dużego ośrodka przemysłowego i naukowego, w którym od pokoleń żyją również Polacy. Tu zaobserwować można odradzanie się życia społecznego, kulturalnego i religijnego naszych Rodaków w Ukrainie. Aktywnie działają polskie stowarzyszenia, a młodzież wykazuje duże zainteresowanie nauką języka polskiego. Uczestniczyliśmy w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków , którego prezesem jest Wiktoria Laskowska-Szczur. Przybyli goście to przedstawiciele różnych środowisk: nauki, kultury, biznesu. Nie zabrakło wybitnych przedstawicieli duchowieństwa, pełniącego ogromną rolę w integracji środowiska polonijnego. Przekazane przez nas paczki, dary od Polaków dla Polaków stanowiły miły akcent tego świątecznego spotkania.Drugim wydarzeniem związanym z nadchodzącym Bożym Narodzeniem był koncert „Polska kolęda na Żytomierszczyźnie” w Teatrze Miejskim, z udziałem młodych artystów i licznie zgromadzonej publiczności dziecięcej. Oni również otrzymali świąteczne upominki przywiezione specjalne dla nich z Ojczyzny.

Tradycją Fundacji Studio Wschód stało się organizowanie Wigilii dla naszych Rodaków, przebywających daleko od kraju swoich przodków oraz dla osób najbardziej potrzebujących. W 2022 roku wolontariusze przygotowali wigilijne spotkanie w Makarowie, mocno poszkodowanym w wyniku ataku wojsk rosyjskich. W ubiegłym roku jeździliśmy z potrawami świątecznymi do polskiej wsi Maćkowce koło Chmielnickiego na Podolu.W tym roku odbyła się przygotowana przez wolontariuszy piękna Wigilia dla środowiska polonijnego w Chmielniku, na ziemi Wielkiego Polaka Ignacego Jana Paderewskiego. Stąd niedaleko do Kuryłówki, miejsca jego urodzenia. Ale najpierw uczniowie szkoły języka polskiego przy Miejskim Związku Polaków im. W. Reymonta otrzymali od nas świąteczne paczki. Następnie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, wierni wyznania katolickiego wzięli udział we mszy św. którą sprawował JE Bp Leon Dubrawski. Warto nadmienić, że w tej świątyni został ochrzczony Ignacy J. Paderewski, a bp Dubrawski posługiwał tu jako proboszcz w latach 19883-1993. Biskup Leon w naszym imieniu zaprosił społeczność Chmielnika na „Polską Wigilię”. Po życzeniach i podzieleniu się opłatkiem, po spożyciu wigilijnych dań przywiezionych z Ojczyzny, przyszła kolej na śpiewy. Tam gdzie jest bp Leon, zawsze jest radosne kolędowanie. Tak było i tym razem. Był też czas na składanie życzeń dla Polaków i Polski. Nasi Rodacy podkreślali, jak straszna jest wojna i jak ważny jest pokój, ale i pomoc, która dociera na Ukrainę głównie z naszego kraju. Na koniec wszyscy zostali obdarowani przez nas świątecznymi prezentami..Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak nasi Rodacy na nas czekają. Wszelkie trudy towarzyszące takim wyprawom nie mają znaczenia, gdy widzi się ludzi, którym nasza pomoc dają wiarę i nadzieję, że nie są sami w trudnej sytuacji. Wróciliśmy szczęśliwi i bogatsi w nowe doświadczenia.