Światowy Dzień Sybiraka w Jugowie

Na ten szczególny dzień społeczność jugowskiego gimnazjum czekała z wielką niecierpliwością i szeregiem jakże wielu ważnych przygotowań. 16 września 2016 r. w murach naszej szkoły powitaliśmy wielu zacnych gości, w tym potomków Kresowiaków z Huciska Brodzkiego, Huciska Litowskiego oraz Huty Pieniackiej: rodzinę śp. ks. Biskupa Jana Olszańskiego, rodzinę Bąkowskich oraz rodzinę Michalewskich.

Pierwszym punktem obchodów Światowego Dnia Sybiraka była żywa lekcja historii zorganizowana w jugowskim gimnazjum. Jakież emocje towarzyszyły wystąpieniom kresowiaków, którzy  byli naocznymi świadkami i uczestnikami zbrodni dokonanej w 1944r. przez banderowców w Hucisku Brodzkim i Hucisku Litowskim. Pan Józef Bąkowski ocalały z rzezi w Hucisku Brodzkim w tych oto słowach wspominał tragiczne wydarzenia napaści banderowców na wieś i pomocy jakiej udzielili niemieccy żołnierze:

„… Moja matka i siostra dotarły do mnie i tam siedzieliśmy w tym lasku. Oni jak dopadli to połowę wioski  wycieli. Mojej mamy siostrzenica była w ósmym miesiącu ciąży, a mieszkali od nas jakieś  dwieście metrów. … Ludzie z kościoła wyszli i wiedzieli już, że na nas napadli. Ksiądz poprosił Niemców żeby puścili czołgi i czołgi przyjechały. Myśmy siedzieli w tym lasku. … Wyszliśmy i stanęliśmy. … Jak zaczęły czołgi bić,  za jakąś godzinę wjechaliśmy do wioski. Wszyscy lecieli do wioski, kto jeszcze żył. … Przychodzimy na podwórko, a ona biedna (siostrzenica w ciąży)  leży na podwórku. Kosa koło niej, taka co się kosi trawę i brzuch rozpruty i dziecko na widłach…”.

Młodzież z gimnazjum miała zaszczyt wysłuchać także opowieści p. Bolesława Sowińskiego, który ocalał z rzezi w Hucisku Litowskim. Tego dnia byli  z nami także p. Marek Bąkowski z synem, p. Stanisława Pazdyka i p.Teresa Michalewska- siostry Tadzia, który mając 1,5 roku zginął w Hucisku Brodzkim oraz p. Anna Kucharska- wnuczka ich brata Jana, który przeżył  ludobójstwo w Hucisku.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz zaproszonych gości do kościoła p.w. Ś.w.  Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie, gdzie mszę św. w intencji Sybiraków i Kresowiaków koncelebrowali ks. Dziekan Jerzy Kos oraz ks. Krzysztof Kaczmarek.  Na czele, za samochodem bojowym OSP Jugów, maszerowały poczty sztandarowe: Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda, Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Ochotniczej  Straży Pożarnej Gminy Nowa Ruda, Publicznego Gimnazjum nr 1 im.  Noblistów Polskich w Jugowie, Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie oraz Zespołu Szkół im. ks  Jana Dzierżonia w Pieszycach.

Na obchody Światowego Dnia Sybiraka przybyli: przedstawiciele Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda na czele z p. Prezes Ireną Dąbek, Tadeusz Szewczyk Prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Joanna Walaszczyk Dyrektor biura poselskiego w Nowej Rudzie posła na Sejm RP Michała Dworczyka, Renata Wolan- Niemczyk w-ce przewodniczącą Rady Powiatu Kłodzkiego, Ryszard Czerewaty doradcy Wójta Gminy Nowa Ruda, Iwona Sudoł sekretarz Gminy Nowa Ruda, Bogdan Tarapacki Przewodniczący Rady Gminy Nowa Ruda, Bogusława Tarassow, Marcin Antosik, Teresa Bazała- radni Gminy Nowa Ruda, Tomasz Kiliński Burmistrz Miasta Nowa Ruda, Andrzej Behan Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej  Rudzie, Bernadetta Szczypka Radna Powiatu Dzierżoniowskiego, Zygmunt Łaguna Prezes Zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego, przedstawiciele Nadleśnictwa Jugów w osobach Andrzeja Palmowskiego oraz  Andrzeja Białka, Urszula Siwka Przewodnicząca Rady Rodziców przy gimnazjum w Jugowie, Elżbieta Cygan, przedstawicieli Domu Pomocy Społecznej w Jugowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Jugowie na czele z przewodniczącą Anną Ścięgaj, Marzena Oleksy- Sarysz Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciół Jugowa”, Artur Chorzępa Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Jugowie, Danuta Markuszewska  Dyrektor  Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie, Arkadiusz Balcerzak redaktor „Noworudzianina” oraz parafianie z Jugowa  i okolic.

Po uroczystej mszy św. w intencji Sybiraków i Kresowiaków odbyło się spotkanie zaproszonych gości w sali wiejskiej „Jugowianka”. Po części artystycznej zaprezentowanej przez gimnazjalistów z Jugowa, goście mogli zapoznać się z działalnością  młodzieży z Pieszyc, Nowej Rudy i Jugowa w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Uczniowie wraz z opiekunami prezentowali dotychczasowy dorobek (2015- 2016) swoich prac wykonywanych podczas wakacji na Kresach Wschodnich w ramach akcji zainicjowanej przez Grażynę Orłowską- Sondej dziennikarkę TVP Wrocław oraz Beatę  Pawłowicz, zastępcę Dyrektora  Wydziału Rozwoju Edukacji w Dolnośląskim Kuratorium.

Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów w Jugowie składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które swoją pracą i pomocą przyczyniły się do zorganizowania obchodów Światowego Dnia Sybiraka.

Bożena Sołek-Muzyka

dsc09174

dsc09170

dsc09164

dsc09160

dsc09135

dsc09116

dsc09110

dsc09101

dsc09072

dsc09039

dsc09024

dsc09007

dsc08973

dsc08972

dsc08956

dsc08940