Tuż przed świętami wielkanocnymi w Bolesławcu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone historii Polaków na dawnych Kresach Wschodnich, tematem ostatniego wydarzenia były sowieckie zsyłki z okresu II wojny światowej. Specjalnym gościem spotkania była Pani Maria Niemczuk – Prezes Związku Sybiraków w Bolesławcu, która jako dziecko padła ofiarą sowieckich represji, została zesłana wraz z rodziną do Ałtajskiego Kraju na Syberii.
Sowieckie zsyłki Polaków na Sybir po dokonaniu się paktu Ribbentrop-Mołotow we wrześniu 1939 roku miały na celu całkowitą depolonizację dawnych województw wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej. Od pierwszej masowej zsyłki obywateli II Rzeczypospolitej z lutego 1940 roku minęły już 83 lata, żyją jeszcze świadkowie historii oraz ofiary, które przeżyły katorgę na Sybirze.
Świadków historii jest już coraz mniej a dzięki serii bolesławieckich spotkań organizowanych przez Barbarę Smoleńską – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz wolontariuszki Fundacji Studio Wschód młodzież szkolna ma jeszcze możliwość osobiście wysłuchać historii tych, którzy przetrwali sowieckie represje.
Pani Maria Niemczuk opowiedziała uczestnikom spotkania swoją rodzinną historię, która została uzupełniona reportażem programu „Wschód” pt. „Syberia znaczona krzyżami”
W wydarzeniu chętnie udział wzięli uczniowie z bolesławieckiego Zespołu Szkół Elektronicznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, członkowie Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Zobacz również:
http://www.studiowschod.pl/artykuly/orleta-lwowskie-symbolem-patriotyzmu-dzieci-i-mlodziezy/