Tomaszewski – jak obronić polskość na Litwie

You are currently viewing Tomaszewski – jak obronić polskość na Litwie

Pytanie to padło podczas wywiadu, w którym prezes ZPL i europoseł podsumowywał Światowy Kongres Kraj – Emigracja, który odbył się w Warszawie i zgromadził przedstawicieli Polonii z 37 krajów.

W wywiadzie Waldemar Tomaszewski zahaczył także o kwestie najbardziej palące wśród polskiej społeczności na Wileńszczyźnie, czyli przede wszystkim sytuację polskiego szkolnictwa i jego zmagań z litewskim resortem oświaty oraz dochodzenie prawa do własności ziemi. Podkreślił przy tym wagę jedności i sprawnego samozarządzania w ramach organizacji polskich działających na Litwie.

Według lidera AWPL są one kluczowe dla zachowania polskości oraz tożsamości narodowej w oparciu o wartości wypływające z hasła Bóg, Honor, Ojczyzna oraz ich rozwoju. Uświadomił także Polaków w kraju na temat historii Polaków i ich poczucia narodowego na Wileńszczyźnie, której nie poświęcamy odpowiedniej uwagi

Odpowiadając na pytanie dotyczące ochrony żywiołu polskiego na Litwie, Tomaszewski stwierdził, że zależy to od powszechnej świadomości w samej Polsce – „potrzeba więcej Henryka Sienkiewicza w lekturach obowiązkowych, gdyż jest to źródło kresowego patriotyzmu.”

Tak samo w podręcznikach szkolnych oraz programach wyższych studiów historycznych powinno znaleźć się więcej faktów i konkretnych, ważnych informacji o Kresach i ich roli w polskiej historii.

Zobacz również: