Rodacy odbudują kościół w Toustobabach [Sudio Wschód 7.06.2016]

Toustobaby to miejscowość koło Monasterzysk, w której wciąż mieszka wielu naszych rodaków. Wieś dziś nazywa się Wysokie, jednak w świadomości Polaków cały czas funkcjonuje historyczna nazwa. Mieszkańcy postanowili odbudować kościół, który po wojnie został podpalony przez banderowców, a następnie zniszczony przez Sowietów. To właśnie o Toustobabach opowiada najnowszy odcinek kresowego programu Studio Wschód.

Reportaż pt. „Toustobaby” wyemitowany został wczoraj na antenie TVP3 Wrocław, a już dzisiaj o godz. 21.15 jego powtórka na tym samym kanale. Program Studio Wschód można obejrzeć również w Internecie.

O wsi Toustobaby (dziś Wysokie)

Wieś  Toustobaby, koło Monasterzysk, trudno odnaleźć na współczesnej mapie Ukrainy. Od ponad pięćdziesięciu lat to WYSOKIE. Ale ta historyczna nazwa przetrwała przede wszystkim w  świadomości naszych Rodaków, którzy po wojnie musieli stąd wyjechać. Osiedlili się w różnych wsiach i miasteczkach Dolnego Śląska. Przez lata rzadko tu zaglądali, mając w pamięci wydarzenia z 22 grudnia 1944 roku, kiedy podczas napadu zginęło ponad 80 polskich mieszkańców tej miejscowości. Większość ocalała chroniąc się w kościele. Ta zabytkowa budowla dziś już nie istnieje. Po zakończeniu wojny została podpalona, a ponad 35 lat temu kompletnie zrujnowana. Okazało się, że w dawnych Toustobabach przetrwało jeszcze wielu naszych Rodaków. Wspierani przez ukraińskich sąsiadów –  zapragnęli odbudować zniszczoną świątynię. Zaprosili na uroczyste nabożeństwo Polaków z Towarzystwa Miłośników Ziemi  Podhajeckiej.

W Toustobabach mieszka wielu naszych rodaków. Ale wsparcie udziela również proboszcz oraz pozostali mieszkańcy wsi. Wszyscy wspierają odbudowę świątyni, która została podpalona przez banderowców, a następnie przerobiona na stację benzynową i finalnie zniszczona przez Sowietów.

– Chcieliśmy was przyjąć z prawdziwie ukraińską gościnnością. Dlatego, że w minionych latach historia chciała nas rozdzielić. Jak przyglądam się Ukraińcom, którzy zostali przesiedleni z Polski- jest w nich taki smutek…. Jak oni tęsknią za tą ziemią, którą tam zostawili. Byłem mocno poruszony, kiedy przyjechali Polacy i dostrzegłem w nich takie same emocje – poczucie straty, że ta ziemia była kiedyś ich……. Nigdy nie myślałem , że w Polakach jest tyle tęsknoty i bólu za tą ziemią. Dziękuję Bogu, za to, że jesteśmy razem, że nas historia nie potrafiła podzielić. Przyszedł taki czas, kiedy możemy pokazać światu, że jesteśmy dwoma bratnimi narodami – mówił greckokatolicki ksiądz Igor Fedoryszyn, proboszcz parafii w Wysokiej.

W reportażu nasi rodacy wspominają wydarzenia z końca II wojny światowej i opisują moment podpalenia kościoła. Jedna z Polek, ryzykując własne życie, uratowała ze świątyni figurkę Matki Bożej oraz obrazy. Przyniosła je do domu na plecach, wykazując się niezwykłą odwagą. Mieszkańcy Toustobab, którzy byli świadkami podpalenia świątyni nie mają złudzeń i wprost mówią, że nie zrobili tego ludzie, a „faszyści”.

Więcej w najnowszym odcinku Studia Wschód…

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, pt. „Toustobaby” został wyemitowany 7 czerwca o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka dzień później (w środę 8 czerwca) na tym samym kanale o godz. 21.15. Odcinek jest dostępny również w Internecie, a można go obejrzeć tutaj. Przypominamy ponadto, że reportaże Studia Wschód, można oglądać także w środy o godz. 18.25 na TVP Polonia.

Lista pozostałych odcinków dostępna jest tutaj (wraz z opisami poszczególnych reportaży).
Czytaj również:

Spis 110 kresowych miejscowości, w których będziemy porządkować polskie cmentarze

Lista wpłat w ramach akcji „złotówka” (już ponad 200 dolnośląskich szkół i organizacji wsparło finansowo porządkowanie mogił)