24 września w Isaszegu odbyły się uroczystości poświęcone 50-leciu nawiązania przez Isaszeg polsko-węgierskich kontaktów z podkreśleniem współpracy pomiędzy tamtejszym Towarzystwem Miłośników Isaszegu i Polskim Stowarzyszeniem Kulturalnym im. Józefa Bema na Węgrzech.
Uroczystość rozpoczęła się z odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych, jednej umiejscowionej na ścianie budynku miejscowej stacji kolejowej, a upamiętniającej fakt, że 28 czerwca 1929 r. w Isaszegu zatrzymał się pociąg wiozący prochy gen. Józefa Bema z syryjskiego Aleppo do polskiego Tarnowa, a wówczas hołd Generałowi oddali mieszkańcy Isaszegu z notariuszem Ferencem Kovácsem na czele, a wieniec od nich umieszczono w pociągu wiozącym prochy.
Drugą tablicę odsłonięto na frontonie Muzeum, a poświęcona jest ona byłemu polskiemu dyplomacie, b. konsulowi RP na Węgrzech nieżyjącemu już Zenonowi Tarnowskiemu, przyjacielowi Isaszegu i orędownikowi polsko-węgierskich kontaktów.
Następnie uroczystość przeniosła się do sali miejscowego muzeum. Wykład o udziale Legionu Polskiego w bitwie pod Isaszeg wygłosił Endre Máté szef Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznego Legionu Polskiego im. Henryka Wysockiego. O 50 latach polsko-węgierskich kontaktów mówił sekretarz Towarzystwa Miłośników Muzeum Isaszegu József Szmolica.
źródło: Polonijna Agencja Informacyjna
Zobacz również: