Ukraińcy apelują o nieporuszanie sprawy ludobójstwa wołyńskiego

You are currently viewing Ukraińcy apelują o nieporuszanie sprawy ludobójstwa wołyńskiego
Head of the Ukraine's National Security and Defence Council, Andriy Parubiy, speaks after a special council hearing in Kiev on March2, 2014. Ukraine said Sunday it would call up all military reservists after President Vladimir Putin's threat to invade Russia's neighbour drew a blunt response from US President Barack Obama. The stark escalation in what threatens to become the worst crisis in relations since the Cold War came as pro-Russian forces seized control of key government buildings and airports in the strategic Crimean peninsula. AFP PHOTO/ ANATOLIY STEPANOV

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij apeluje, by Polacy nie poruszali teraz kwestii ludobójstwa na Kresach. Ukraińcy proponują, aby dzień męczeństwa Kresowian przesunąć z 11 lipca na 17 września. Deputowany przekonuje, że dla Ukrainy jest to ,, po ludzku ważna sprawa”.

Andrij Parubij mówił również, że teraz Ukraina broni Europy przed Rosją. Odnosząc się do naszego kraju powiedział:

„Nikt tak jak Polska nie rozumie, że nasi chłopcy bronią nie tylko Ukrainy, ale całej przestrzeni europejskiej”. „Przeszłość nie powinna strzelać w przyszłość, szczególnie w czasach oporu przed nawałą” – mówił przewodniczący ukraińskiego parlamentu.

W kwestii ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na polskiej ludności cywilnej w czasie II wojny światowej powiedział, że ”przeszłość nie może niszczyć stosunków teraźniejszych”

Parubij zaapelował o odrzucenie tego, co dzieli dwa narody i poszukiwanie wydarzeń historycznych, które łączą Polaków oraz Ukraińców – poinformowano na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu po spotkaniu z delegacją posłów należących do Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu RP. Polskiej delegacji przewodził poseł PiS Michał Dworczyk, który odpowiedział ukraińskiemu deputowanemu, że przyszłość można budować wyłącznie w oparciu o prawdę i szczerość w naszych relacjach, „źle rozumiana poprawność polityczna w relacjach dwustronnych niczego dobrego nie przyniesie”. Poseł mówił o tym, jak ważne jest budowanie kontaktów opartych na prawdzie historycznej.

Prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy”Jerzy Wójcicki  z Winnicy wspomniał o tym jak  poseł PO Marcin Święcicki mówił dziennikarzom o propozycji strony ukraińskiej ws. wyznaczenia „daty męczeństwa pamięci narodu polskiego”. Strona ukraińska nie chce, by dniem upamiętniający męczeństwo Polaków był nie 11 lipca, a w zamian 17 września.

Polscy posłowie wyrazili pełne poparcie dla przemian ustrojowych i reform prowadzonych na Ukrainie. Wizyta  polskich posłów z Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu RP gościła na Ukrainie w poniedziałek.

wp.pl/zn.ua