83 lata temu, 17 września 1939 roku, zakończyła się obrona twierdzy w Brześciu nad Bugiem.
11 września komendantem twierdzy i dowódcą jej obrony został mianowany generał Konstanty Plisowski, który z dostępnych mu ludzi (ok. 2,5 tysiąca żołnierzy) zorganizował zgrupowanie piechoty, saperów, dywizjonu artylerii, 30 czołgów FT-17, dwóch pociągów pancernych i jednej baterii artylerii przeciwlotniczej. Obrońcy nie dysponowali bronią przeciwpancerną.
13 września z twierdzy ewakuowano przebywające tam rodziny części obrońców, teren zaminowano, przygotowano okopy, a przy bramach ustawiono czołgi. Celem XIX Korpusu Pancernego Guderiana było zajęcie miasta i twierdzy tak, aby nie dopuścić do połączenia się obecnych tam wojsk polskich z SGO „Narew”.
14 września Niemcy próbowali wziąć twierdzę z marszu, ale przy okupieniu się ciężkimi stratami, obrońcy atak odparli. 16 września atak poprzedzony bombardowaniem i ostrzałem artyleryjskim także został odparty. W nocy z 16 na 17 września padł rozkaz opuszczenia twierdzy w celu ewakuacji do Terespola.
Odwrót osłaniał batalion marszowy 82 pułku piechoty, który skrycie zajął fort Sikorskiego. Po odrzuceniu propozycji poddania się, fort od 19 września był ostrzeliwany przez Wehrmacht, a od 22 września także przez Sowietów. Oddział opuścił fort potajemnie
w nocy z 26 na 27 września.
Zobacz również: