Szeroko zakrojone Uroczystości Ponarskie w miejscu jednej z najcięższych zbrodni niemieckich na okupowanej Litwie podczas II wojny światowej organizowane są przez Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska” przy wsparciu Związku Polaków na Litwie.
W latach 1941-44, podczas niemieckiej okupacji Litwy, w lesie koło Ponar odbywały się masowe egzekucje Żydów, polskich inteligentów i konspiratorów, działaczy komunistycznych oraz czerwonoarmistów, których sprawcami byli Niemcy oraz ich litewscy kolaboranci, tzw. strzelcy ponarscy.
W tym roku mija już 80 lat od zamordowania w tym miejscu polskiej młodzieży działającej w Związku Wolnych Polaków, a także byłych uczniów gimnazjów i liceów z Wilna.
Upamiętniające zgładzonych w Ponarach Polaków uroczystości odbywają się już od wielu lat. 26 września będzie w tegorocznych obchodach dniem kulminacyjnym – w południe w Kwaterze Polskiej symbolicznego cmentarza ponarskiego będzie miał miejsce Apel Pamięci oraz wspólna modlitwa.
Uczestniczący w organizacji wydarzenia Związek Polaków na Litwie podjął się współpracy z „Rodziną Ponarską”, gdyż obchody te także ugruntowują poczucie polskości i przynależności na Wileńszczyźnie oraz całej Litwie, co jest naczelnym zadaniem organizacji oraz jej członków i sympatyków.
Zobacz również: