20 czerwca br. po raz pierwszy obchodzone było święto Narodowego Dnia Powstań Śląskich.
To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wybrana data jest wysoce symboliczna – 100 lat wcześniej, 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego wkroczyło na przyznaną II RP część Śląska.
Inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich podjął prezydent Andrzej Duda na prośbę Sejmiku Województwa Śląskiego.
„Popierając ten postulat, prezydent RP występuje z niniejszą inicjatywą ustawodawczą – podobnie jak to miało miejsce w przypadku ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” – wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu ustawy. W maju dokument ten zatwierdził parlament
7 czerwca prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich
w Auli im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. To właśnie tam odbyło się pierwsze siedem lat posiedzeń Sejmu Śląskiego, do czasu wzniesienia w Katowicach gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego.
źródło: l24.lt
Zobacz również: