18 czerwca w rezydencji Ambasadora RP w Nairobi miała miejsce prezentacja „Tribute to Igor Mann, a super vet”, w wykonaniu jego córki – Rhodii Mann.
Uczestniczyło w niej 25 osób, w tym przedstawicieli Polonii, prasy i osób związanych
z kulturą. W barwny sposób opowiedziany przez córkę nieszablonowany życiorys Igora Manna, choć typowy dla pokolenia, które przeżyło II wojnę światową, wzbudził duże zainteresowanie publiczności. Dużym walorem prezentacji był bogaty materiał ikonograficzny ze zbiorów rodzinnych.
Igor Mann, urodzony w przemyskiej rodzinie Żydów w roku 1906, studiował weterynarię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w czeskim Brnie. Po studiach założył i prowadził własny gabinet weterynaryjny w Katowicach. Po ucieczce z Polski po wybuchu II wojny światowej trafił do Rumunii, gdzie poznał swoją żonę, obywatelkę Rumunii, a po przyłączeniu się tego kraju do sojuszu Państw Osi 1940 r. musiał znowu uciekać. Przebywał w Palestynie i Egipcie, następnie w Północnej Rodezji, w końcu w 1942 r. osiadł w Kenii jako uchodźca.
Nie mógł praktykować jako weterynarz, gdyż jego dyplomy nie zostały uznane przez kolonialne władze brytyjskie, pracował więc jako kontroler jakości w zakładach mięsnych.
W 1965 r. założył w Nairobi wyższą szkołę zawodową Animal Health and Industries Training Institute (AHITHI) i został jej pierwszym dyrektorem. Po przejściu na emeryturę w 1973 r. pozostał czynny zawodowo, pracując jako konsultant dla FAO i WHO. Zmarł w 1986 r. Założona przez niego instytucja istnieje do tej pory, a wydział produkcji skórzanej został nazwany imieniem Igora Manna.
źródło: Polonijna Agencja Informacyjna
Zobacz również: