Zmarły w tym roku pisarz, poeta i tłumacz pozostawił po sobie ogromny dorobek kulturowo-organizacyjny.
Absolwent filologii (polskiej i węgierskiej) oraz etnografii, na Uniwersytecie Warszawskim, jako pierwszy na świecie obronił pracę magisterską poświęconą twórczości poetyckiej Czesława Miłosza w 1967 roku. Dwa lata wcześniej sam zadebiutował jako poeta na łamach „Kultury”.
Wydał 15 tomów wierszy oraz dwa opowiadań, za zwieńczenie jego twórczości można uznać trzytomowej „Poezji Polskiej – Antologii Tysiąclecia”, w której uwzględniona jest twórczość 275 poetów, także tych pochodzących z Wileńszczyzny.
W roku 2000 otrzymał z rąk Prezydenta RP Polski Złoty Krzyż Zasługi, w tym samym roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Poezji, których, pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, był głównym organizatorem. Odpowiadał także za powstanie pisma „Poezja dzisiaj” trafiającego obecnie do 20 bibliotek poza krajem, którego od 1992 roku był redaktorem i wydawcą, za co w 2009 roku został nagrodzony przez ministra kultury.
Energia i duch zmarłego w wieku 82 lat Nawrockiego trwa dalej właśnie poprzez Światowe Dni Poezji, „Poezję dzisiaj”, Festiwal Poezji Słowiańskiej oraz wiele innych inicjatyw, które zapoczątkował i sam przez lata prowadził.
Zobacz również: