Międzynarodowa naukowa konferencja poświęcona tym dwóm wybitnym Polakom związanym z Wileńszczyzną i będącymi świadkami Katynia odbyła się w wileńskim Domu Kultury Polskiej dnia 7 września.
Konferencja ta odbyła się z racji istotnych rocznic. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Józefa Mackiewicza z racji 120. rocznicy jego urodzin. Jest to także 25-lecie śmierci Stanisława Swaniewicza oraz 80. rocznica wyjścia na światło dzienne prawdy o haniebnej zbrodni i tragicznym końcu polskich oficerów wziętych do niewoli sowieckiej w roku 1939.
Prof. Adam Fitas zaznaczył podczas swojego wystąpienia, że „Stanisław Swianiewicz był ostatnim, który widział polskich oficerów żywych, Józef Mackiewicz był pierwszym, który zobaczył, co z nich zostało”.
Za organizację wydarzenie odpowiadała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” przy współpracy z kowieńskim Uniwersytetem Witolda Wielkiego i Stowarzyszeniem Polonistów na Litwie. Reprezentujący Fundację dr Tomasz Rogulski dokonał otwarcia konferencji w imieniu organizatorów. Wypowiedziała się także dr Małgorzata Stefanowicz-Pacela, stojąca na czele Instytutu Polskiego w Wilnie, która opowiedziała zgromadzonym o nowych projektach dotyczących postaci Mackiewicza realizowanych przez Instytut.
Urszula Doroszewska, Ambasador Rzeczypospolitej w litewskiej stolicy, serdecznie podziękowała organizatorom konferencji oraz obecnemu na niej Leonardowi Vilkasowi, tłumaczowi dzieł pisarza z polskiego na litewski, za popularyzowanie twórczości jednego z polskich „żubrów kresowych”.
Zobacz również: