Poeta, tłumacz i dramaturg, twórca poezji lingwistycznej Tymoteusz Karpowicz urodził się Zielonej niedaleko Wilna 101 lat temu – 15 grudnia 1921 roku.
W dzieciństwie uległ ciężkiemu wypadkowi, w wyniku którego stracił lewą rękę, podczas wojny działał w polskiej konspiracji. Filologię polską studiował we Wrocławiu, przez pierwsze powojenne lata będąc pracownikiem Polskiego Radia mieszkał w Szczecinie, po czym w roku 1949 przeniósł się znów do Wrocławia.
Debiutował poetycko w 1948 oku, jednak w wyniku wprowadzenia nurtu socrealistycznego rok później zaprzestał publikowania aż do odwilży październikowej w roku 1956. Kierował tygodnikiem „Nowe sygnały”, lecz ze względu na za bardzo niezależną postawę czasopismo to zamknięte zostało po roku.
Karpowicz w 1973 otrzymał amerykańskie stypendium naukowe, z którego do kraju już nigdy nie powrócił. Profesor uniwersytetu w Chicago, zajmował się badaniem utworów Bolesława Leśmiana i współpracował ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich.
W swojej poezji przejawiał przede wszystkim nurt lingwistyczny, często polemizował z tradycją oraz stosował ironię czy anaforę. Zmarł w 2005 roku w Oak Park koło Chicago w stanie Illinois, spoczywa na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim.
Zobacz również: