28 grudnia 1806 roku, 216 lat temu, w Jazłowcu (ob. obwód tarnopolski Ukrainy) urodził się Teofil Wiśniowski, powstaniec listopadowy oraz założyciel galicyjskich związków węglarskich.
Podczas upadku powstania listopadowego organizował przerzut wojsk polskich z Kongresówki do Galicji. Pod koniec lat 30. przyłączył się do Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, zostając sekretarzem jego władz centralnych oraz redaktorem naczelnym organu prasowego organizacji, „Demokraty Polskiego”.
Od 1844 roku znów tworzył powstańczą siatkę konspiracyjną w Galicji, w okresie powstania krakowskiego dowodził swoim własnym oddziałem, na czele którego pobił Austriaków pod Narajowem koło Brzeżan. Po bitwie jednak był zmuszony rozpuścić jednostkę i przez kilka tygodni ukrywał się. Chłopi ukraińscy wydali go Austriakom na początku marca.
Po trwającym pięć miesięcy policyjnym śledztwie Wiśniowski został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok na nim oraz na Józefie Kapuścińskim, innym powstańczym działaczu TDP z Pilzna, wykonany został 31 lipca 1847 roku we Lwowie, na Górze Straceń (zwane także Hyclowską).
Od czasu ich śmierci miejsce to aż do odzyskania przez Polskę niepodległości Góra Straceń była miejscem kultu obu skazańców. W 1894 roku miejska społeczność ufundowała na jej szczycie pamiątkowy obelisk, który dotrwał do naszych czasów.
Zobacz również: