Władze białoruskie trzymają się stanowiska wobec szkół polskich

You are currently viewing Władze białoruskie trzymają się stanowiska wobec szkół polskich

Rodzice uczniów uczęszczających do Polskiej Szkoły w Grodnie oburzeni decyzją władz białoruskiej oświaty wystosowali petycje do Ministerstwa Edukacji oraz Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego.

Zaznaczyli w nich fakt jawnego dyskryminowania polskojęzycznego szkolnictwa przez Białoruś. W odpowiedzi Ministerstwo Edukacji stwierdziło, że nowoprzyjęty kodeks oświatowy nie narusza jakichkolwiek praw. Dokument ten nie przewiduje utrzymania warunków do pobierania wykształcenia średniego w językach mniejszości narodowych, czym de facto w rzeczy samej narusza prawa mniejszości narodowych do nauki w języku ojczystym.

Jeszcze w maju władze oświatowe obiecały że w szkołach grodzieńskiej i wołkowyskiej co najmniej jedna godzina lekcyjna w tygodniu przeznaczona będzie na przedmiot poświęcony językowi i kulturze polskiej. Jednakże pod koniec roku szkolnego dyrektor Polskiej Szkoły w Grodnie poinformowała rodziców o całkowitej eliminacji języka polskiego z podległej jej placówki oświatowej.

Należy przy tym jasno zaznaczyć, że polskie szkoły w Grodnie i Wołkowysku zostały zbudowane w latach 90. na koszt państwa polskiego, a umowa bilateralna między Polską a Białorusią gwarantuje edukację polskiej mniejszości w jej ojczystym języku. To prawo jest również zapisane w Konstytucji Republiki Białoruś. O sprawie likwidacji polskich szkół na Białorusi informowaliśmy już wcześniej.

Zobacz również: