104 lata temu, 3 grudnia 1918 roku, rząd i Rada Białoruskiej Republiki Ludowej opuściły Mińsk uciekając przed nadchodzącymi bolszewikami.
Rada BRL była najwyższym organem władzy, jej przewodniczący był głową państwa białoruskiego. Powołano ją w grudniu 1917 roku jako organ wykonawczy I Zjazdu Wszechbiałoruskiego, gromadzącego delegatów ze wszystkich ziem białoruskich. Po pokoju brzeskim Rada ogłosiła się władzą Białoruskiej Republiki Ludowej, proklamowanej 25 marca 1918 roku.
Mimo iż okupacyjne władze niemieckie nie uznały oficjalnie tego państwa, to nie przeszkadzali mu w formowaniu swoich struktur terenowych (administracyjnych i oświatowych) oraz sił zbrojnych. BRL udało się za to nawiązać stosunki dyplomatyczne z Ukraińską Republiką Ludową, Finlandią, Turcją i państwami bałtyckimi.
Jako że Radzie nie udało się na czas wykształcić odpowiednio silnych struktur państwowych i wojskowych, po rozejmie w Compiegne i wycofaniu się Niemców ze wschodu musiała chronić się na terytoriach przez nią kontrolowanych. Z Mińska uciekli przed bolszewikami, Wilno po opuszczeniu go przez wojska niemieckie stało się areną konkurencji Polaków i Litwinów, więc ostatecznie osiadła w Grodnie.
Tam zaproponowała Republice Litewskiej powstanie wspólnego państwa litewsko-białoruskiego w granicach dawnego Wielkiego Księstwa, lecz plan ten mimo akceptacji Litwinów się nie ziścił. Od 1919 roku Rada BRL przebywała na emigracji w Kownie.
Zobacz również: