Wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” budują Dom Spotkań z Kresami im. Kardynała Henryka Gulbinowicza

Dzień 23 czerwca 2018r.,  pierwszy dzień wakacji- dla wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”nie był dniem wypoczynku, sielanki oraz spania do godzin popołudniowych. Pięćdziesięciu młodych ludzi wraz z opiekunami, już o godz. 12:00, spotkali się  w Staszowicach, Gmina Wołów,  aby uczestniczyć w wykopach pod ławy fundamentowe kresowego domu. 

Młodzi ludzie zaopatrzeni w szpadle, łopaty, wiadra oraz taczki postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i fizycznie uczestniczyć w budowie, jakże ważnego dla nich obiektu. Będzie to miejsce „dla wszystkich osób kochających Kresy, gdzie naoczni świadkowie historii przekazywać będą młodszym pokoleniom świadectwo swojego życia i umiłowania do ojczyzny”. Jak powiedziała Natalia, wolontariuszka z Jugowa: „Mam nadzieję, że już za rok będziemy mogli witać, w progu wybudowanego domu, rodaków z Ukrainy, Kazachstanu oraz Syberii. Będziemy witać tych, którzy schyłek swojego życia chcą spędzić w ojczystej ziemi. To my jesteśmy odpowiedzialni za spełnienie ich marzenia- marzenia o ojczyźnie”.

Mimo, że pogoda nie rozpieszczała założone cele zostały zrealizowane, prace zostały wykonane. Na ustach wolontariuszy do końca spotkania  widniały uśmiechy, będące dowodem na to, że wykonywanie tak szczytnych działań wzbogaca, integruje a nade wszystko nadaje sens życiu. Zgodnie ze słowami  Jana Pawła  II: „ Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

Sobotnie spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem „Roty”. Jakże pięknie na tle  zachmurzonego, szaro- granatowego nieba wybrzmiały słowa śpiewane przez zmęczonych, ale jakże szczęśliwych przedstawicieli młodego pokolenia: „Nie rzucimy ziemi skąd nasz ród…”. Szczęśliwych, bo świadomych dobrze wykonanej pracy. Na zakończenie wspólnie spędzonych chwil młodzież posiliła się ciepłymi strawami: bigosem autorstwa pani Czesi ze Staszowic oraz jugowską zupą gulaszową autorstwa pani Urszuli Siwki.

 Opiekunowie wolontariuszy z Jugowa: Bożena Sołek- Muzyka, Marcin Antosik, Katarzyna Antosik oraz Wioletta Mateja dziękują, za wspólną pracę, młodzieży z Gór Sowich. Tego dnia byli z nami: Karolina Muzyka, Emilia i Bartosz Antosikowie, Milena Wyrębak, Zuzanna Pełka, Adrian Koćmirski, Karol Tyszka, Marta i Violetta Hryckiewicz, Julia Lichwa, Błażej Mateja oraz Natalia Muzyka.