Wracamy nad Bałtyk!

10 lutego 1920 roku Generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Zgodnie z uzgodnieniami traktaktu wersalskiego wojsko polskie odzyskało Pomorze. II Rzeczpospolita otrzymała 147 kilometrów wybrzeża.

Generał Józef Haller objął w październiku 1919 roku dowództwo nad frontem pomorskim. Pomorze zostało odebrane Polsce w wyniku rozbiorów na rzecz Prus. Zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, który zakładał wskrzeszenie niepodległej Polski z dostępem do morza, 18 stycznia 1920 roku od przejęcia Torunia przez Polaków  rozpoczęto akcję przywrócenia Pomorza. Akcję przeprowadziła 16 Pomorska Dywizja Piechoty, w tym samym czasie na Pomorze w miejsce wycofujących się Niemców wkroczyła 15 Wielkopolska Dywizja Piechoty.

W trakcie przejmowania doszło do kilku incydentów stawiania zbrojnego oporu przed wkraczającym wojskami polskimi. Za to bardzo licznie dochodziło do akcji sabotażu. 10 lutego Generał Józef Haller w towarzystwie ministra spraw wewnętrznych Stanisława Wojciechowskiego i nowej administracji przybyli do Pucka.

 

Została odprawiona msza dziękczynna podczas której poświęcono Polską Banderę, która została wciągnięta na marsz przy huku salw armatnich. Przypieczętowując zaślubiny, Generał Haller wrzucił do morza platynowy pierścień ufundowany przez polskich gdańszczan.

(…)…oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemieami polskimi, ale i nad morzem polskim (…) zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem wszystkim, którzy w walce nie ustawali (…), Fragment przemówienia Józefa Hallera z uroczystości zaślubin.

 

Zaślubiny Polski z morzem - generał Józef Haller rzuca pierścieć w Bałtyk, 10.02.1920 r. /Danuta B. Łomaczewska /East News

Zaślubiny Polski z morzem – generał Józef Haller rzuca pierścień w Bałtyk, 10.02.1920 r.

 /Danuta B. Łomaczewska /East News

 

W okresie międzywojennym polskie Pomorze stało się zarzewiem konfliktu z Niemcami. W wyniku otrzymania dostępu Polski do morza Prusy Wschodnie zostały odcielone pasem od Rzeszy. Po wybuchu II wojny światowej i upadku państwa polskiego pomorze zostało przyłączone do III Rzeszy. 15 marca 1945 roku prąca na zachód 1 Armia Wojska Polskiego dokonała po wyparciu Niemców ponownych zaślubin w Dziwnówku.

 

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

 

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl