Wschód : Mogiły w stepach – Pierwsze grupowe działanie w Kazachstanie

You are currently viewing Wschód : Mogiły w stepach – Pierwsze grupowe działanie w Kazachstanie

W sierpniu po raz pierwszy jako Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia wyruszyliśmy do Kazachstanu. Byliśmy w Podolski, Ozierne oraz Kokszetau. Przeżyliśmy wiele niezapomnianych chwil z Polakami, którzy czekają od lat na repatriację. Pracowaliśmy na polskich cmentarzach, ratując zapomniane mogiły. Nasza wizyta w Kazachstanie została uwieczniona w najnowszym reportażu. Zapraszamy do oglądania.

 

Inicjatywa powstania domu kresowego powstała już kilka lat temu. Na dawnych terenach Rzeczpospolitej, a także Syberii czy w Kazachstanie, wciąż pozostaje wielu Polaków, którzy marzą o powrocie do ojczyzny. Wielu z nich jest już w podeszłym wieku i choć ostanie lata życia chcieliby spędzić w Polsce, gdzie objęci zostaną opieką i życzliwością rodaków. Te pragnienia spełniać chce Fundacja Studio Wschód, inicjator wielu kresowych działań, takich jak akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” czy „Dary na Kresy”. Powstanie takiego miejsca marzy się również kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. To przyjaciel i członek fundacji, duchowny który ma olbrzymi wkład w misję ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach i niesienia pomocy Polakom mieszkającym poza granicami Rzeczpospolitej.

Sam dworek ma zresztą przypominać rodzinny dom kardynała, który znajdował się w Szukiszkach koło Bujwidz (Wileńszczyzna) i nosić imię duchownego. Dom Spotkań z Kresami będzie pierwszym takim miejscem w Polsce. Ale jakże wyczekiwanym…

Niespełna rok temu odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Domu Kresowego. Teraz ruszają właściwe prace. Cały czas jednak zbieramy fundusze na tę inicjatywę. Możesz nas w tym wesprzeć, przechodząc na tę stronę.

Wspomóż budowę domu dla repatriantów z Syberii i Kazachstanu.

19691132_1554515694588234_1807790873_n

Zobacz Rodaków których sprowadzimy z Kazachstanu: