Program realizowany na Ukrainie, w miejscach związanych z postacią Ignacego Jana Paderewskiego. Pamięć o naszym słynnym rodaku, pielęgnowana jest przez mieszkańców Kuryłówki, gdzie przyszedł na świat, Chmielnika, gdzie został ochrzczony i Żytomierza, w którym przez wiele lat mieszkała jego rodzina.
Legendą Paderewskiego żyją również Szwajcarzy. To w tym kraju Polak spędził ponad 40 lat. W Bazylei powstała szkoła jego imienia, która kształci młodych Polaków, dumnych ze swego patrona.
W ramach akcji „Boże Narodzenie z Paderewskim i Polską kresową w sercu”, uczniowie szwajcarskiej szkoły, przekazali prezenty dla rówieśników z Kresów.Projekt miał również spopularyzować mało znane fakty z biografii, wybitnego polskiego pianisty i męża stanu.
Paderewski przyszedł na świat w Kuryłówce, koło Chmielnika. Ojciec, Jan, zubożały szlachcic, zarządzał dobrami hrabiego Iwanowskiego. Matka – Poliksena – zmarła zaraz po urodzeniu syna.
Kuryłówka należała wówczas do największych i najbogatszych wsi na Podolu. Organizowano tu koncerty i spotkania literackie. W takiej atmosferę wrastał mały Paderewski.
Czasy świetności Kuryłówki minęły bezpowrotnie. Pałac został zniszczony podczas rewolucji. Z dworskich cegieł wybudowano okazałą szkołę, którą strawił pożar w 2018 roku. Ocalało muzeum Paderewskiego, które z dumą pielęgnują mieszkańcy Kuryłówki. Odwiedzają je często uczniowie sobotnio – niedzielnej szkoły z pobliskiego Chmielnika.
Na lekcjach języka polskiego dzieci poznają losy wybitnego pianisty i męża stanu, który w tym niewielkim historycznym miasteczku został ochrzczony w listopadzie 1860 roku.
W Żytomierzu od ponad trzydziestu lat istnieje polska szkoła im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jej Uczniowie poznają miejsca, w których żyła rodzina wielkiego Polaka, opiekują się historycznymi mogiłami Paderewskich na miejscowym cmentarzu. Przy pomniku ojca Ignacego, Jana i jego drugiej żony, odbywają się kilka razy w roku, patriotyczne uroczystości.