Program realizowany na Podolu, gdzie zachowały się polskie wsie zakładane jeszcze, za czasów Pierwszej Rzeczypospolitej przez bogate ziemiańskie rody.
Nasi rodacy, najczęściej pochodzący z Mazowsza, chętnie osiedlali się na żyznych ziemiach położonych w dolinie Dniestru. Byli pracowici i zaradni. Przez lata potrafili zachować katolicką wiarę i pamięć o ojczyźnie przodków.
W Murafie na ziemi winnickiej przetrwali dzięki kościołowi, wybudowanemu w 1772 roku przez Joachima Potockiego, właściciela podolskich ziem . Świątynia ta, w najtrudniejszych czasach prześladowań i represji była dla ludzi schronieniem, a cudowna ikona Matki Bożej Murachowskiej, dodawała otuchy. Ten kult przetrwał do dzisiaj. Święta Maryjne, nawet w ogarniętej wojną Ukrainie, ściągają do Murafy tysiące wiernych.
Tegoroczny odpust połączony był z wydarzeniem przełomowym dla świątyni w Murafie. Została mianowana bazyliką. Przybyło tu kilka tysięcy wiernych. Wspominano odważnych i charyzmatycznych księży którzy podtrzymywali polskość i katolickie tradycje.
Reportaż „Polska odeszła, wiara pozostała” obejrzysz tutaj
W 1952 przyjechał tu po kilku latach spędzonych na Kołymie ojciec Martynian Dażycki. Swoją działalność duszpasterską prowadził potajemnie w okolicznych parafiach. Władze sowieckie przeniosły go do oddalonej od skupisk wiernych – Miastkówki.
Prawie 35 lat spędził w Murafie również po powrocie z Syberii, legendarny ksiądz Antoni Chomicki. W tym czasie ta historyczna wieś, stała się prawdziwą polską wyspą. I największym skupiskiem katolików na Podolu. Wśród mieszkańców panuje przekonanie, że te dobre tradycje pozostały po Pierwszej Rzeczypospolitej, która odeszła po drugim rozbiorze, ale zostawiła tu wiarę.