Program realizowany w Styrczy, jedynej polskiej wsi w Mołdawii, która położona jest w północno – zachodniej części kraju. Pod koniec XIX wieku nasi rodacy z okolic Kamieńca Podolskiego i Chocimia przywędrowali tu w poszukiwaniu chleba i lepszego losu.
Ziemię kupili od właścicielki miejscowych dóbr Elizawiety Kukurianowej. W 1899 roku miejscowość nazwano Jelizawietowką, a kiedy okazało się, że w okolicy już są trzy wsie o tej samej nazwie, przemianowano na Styrczę. Pierwsze lata dla 36 rodzin, które odważyły się wyruszyć w świat, nie były łatwe. Potrafili jednak odnaleźć tu swoje miejsce i zachować polskość. W czasach rozkwitu mieszkało tu ponad 700 osób. Dzisiaj jest ich około 200. Wielu młodych ludzi wyjeżdża do Polski na studia, lub do pracy. Ale coraz częściej wracają.
Poznajemy Filipa, młodego człowieka z Polski, którego rodzina pochodzi ze Styrczy. Planuje on kiedyś zamieszkać na ziemi swoich pradziadów. Mieszkańcy wsi gromadzą się przy kościele , który ich przodkowie zaczęli budować jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Za czasów sowieckich, w murach świątyni urządzono magazyn zboża. Powrócił do wiernych po rozpadzie Związku Radzieckiego. Styrczanie potrafili stworzyć społeczność w której do dzisiaj panuje rodzinna więź i troska o los każdego mieszkańca. Ludzie pomagają sobie nawzajem, a pomoc przychodzącą z Polski dzielą sprawiedliwie. Renty i emerytury są bardzo mizerne. Żyją biednie.
Najstarszym miejscem wsi jest cmentarz, który liczy już ponad 100 lat. Z inskrypcji na nagrobkach można wyczytać całą historie osiedlonych tu rodów. Najstarsze napisy na pomnikach zatarł czas. Chociaż mieszkańcy na co dzień troszczą się o mogiły swoich bliskich, wiele grobów potrzebuje gruntownego uporządkowania.
Podczas tegorocznych wakacji Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA przysłał tu grupę wolontariuszy z Dolnego Śląska, wyspecjalizowaną w ratowaniu kresowych nekropolii.
Reportaż ze Styrczy obejrzysz Tutaj:
http://www.studiowschod.pl/artykuly/mogile-pradziada-ocal-od-zapomnienia-moldawia-2022/