Program realizowany w Mołdawii, ale również na terenie Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, pokazuje naszych rodaków, którzy tam żyją od pokoleń. Do Mołdawii kilka tysięcy Polaków przywędrowało przy końcu XIX wieku w poszukiwaniu lepszego życia.
Byli to najczęściej rolnicy z okolic Kamieńca Podolskiego. Szybko bogacili się na urodzajnych mołdawskich czarnoziemach. Największa grupa naszych rodaków mieszka w Bielcach, położonych w północnej części kraju. Ponad 100 lat temu ich przodkowie założyli na obrzeżach tego miasta, osadę Nowe Bielce. Na centralnej ulicy, nazwanej Bracką, mieszkali ludzie ze sobą spokrewnieni. Pielęgnowali polskie tradycje, przyjaźnili się między sobą. Łączyła ich wiara przodków. W jednym z domów przy Brackiej urządzili kaplicę. Ksiądz przyjeżdżał z Kiszyniowa. Kościół w Bielcach zniszczony był w czasie wojny. Chociaż przez te lata rozjechali się w różne strony Mołdawii, do dzisiaj w tym miejscu, żyje jeszcze wielu Polaków, którzy przechowali pamięć o swoich przodkach.
Od niemal 30 lat istnieje w Bielcach Dom Polski, który skupia naszych rodaków rozproszonych po całej okolicy. Tutaj znalazły siedzibę dwa zespoły folklorystyczne, odbywają się spotkania seniorów, młodzież uczy się ojczystego języka i historii. Powstał z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii księdza Jacka Pucia, który w czasie swojej misji w Mołdawii wybudował również w Bielcach okazały kościół. Jest to jeden z niewielu kościołów, który powstał w centrum dużego miasta, po rozpadzie Związku Radzieckiego. Polacy trwają na tym skrawku Mołdawii. Pozostali tutaj ci najstarsi, przywiązani do ziemi, na której urodzili się.
Młodzież wyjeżdża do Polski, najczęściej na studia i już nie wraca. Znacząca grupa Polaków mieszka również w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej, państwie nieuznawanym na arenie międzynarodowej. To historyczne Podole, tereny pierwszej Rzeczypospolitej. Panowały tu niegdyś słynne magnackie rody w Raszkowie Lubomirskich ,w Rybnicy Koniecpolskich. Wiele pokoleń naszych rodaków przetrwało na tych ziemiach.
Dzisiaj sytuacja Polaków w Naddniestrzu, wspieranym od 30 lat przez Rosję, skomplikowała się. Ludzie nie czują się bezpieczni, w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Łączy ich kościół, dzięki któremu zachowali poczucie przynależności do polskiego narodu. Tutaj też szukają schronienia i nadziei na lepsze dni.
Najnowszy reportaż znajdziesz tutaj –> Polskie drogi w Mołdawii | Naddniestrze