Zmarła w 2020 roku profesor Maria Janion, wielka dama humanistyki polskiej, historyk literatury, została upamiętniona podczas tegorocznej edycji festiwalu „Wilno w Gdańsku”.
Uchodzi za jedną z czołowych badaczek literatury polskiej z wieku XIX i XX, szczególnie epoki romantyzmu. Urodziła się w Mońkach na Podlasiu w 1926 roku, rodzina przeniosła się do Wilna, gdzie uczyła się w konspiracyjnej szkole średniej i gimnazjum podczas wszystkich trzech okupacji.
W ramach akcji repatriacyjnej po zmianie polskich granic rodzina Janionów wyjechała na zachód, do Bydgoszczy. Maria zdała maturę w Toruniu, po czym udała się na studia na Uniwersytet Łódzki. Represjonowana w wyniku wydarzeń marcowych w 1968 roku, podczas stanu wojennego została zwolniona z posady naukowej na Uniwersytecie Gdańskim.
Doniosłość jej kolosalnego dorobku krótko podsumowuje doktor Romuald Naruniec, docent uniwersytetu w Kownie, działający w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej. Każda jej publikacja jest dziełem pozostawiającym wyraźny ślad na świadomości zbiorowej społeczeństwa, teksty śp. pani profesor oddziałują na wyobraźnię czytelnika, wywołują dyskusje i wciąż współtworzą kanon wykształconych filologów
„(…) Lektura takich dzieł jak: »Gorączka romantyczna«, »Życie pośmiertne Konrada Wallenroda«, »Niesamowita Słowiańszczyzna« czy »Romantyzm i historia«, to niezapomniane przeżycie intelektualne” – podkreślił dr Naruniec.
Zobacz również: